Przeżyj filmową przygodę ze światowymi dokumentami

30 Lip

Festiwal Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny zawita do Gdyni. Od 9 do 18 września nasze miasto stanie się stolicą światowego dokumentu. Każda osoba powyżej 16. roku życia może się zaangażować i dołączyć do zespołu tworzącego to filmowe święto. Właśnie ruszył nabór wolontariuszy na tegoroczną 17. edycję festiwalu. To idealne wyzwanie dla tych, którzy umieją pracować w grupie, są dyspozycyjni i kochają filmy dokumentalne. Zgłoszenia można przesyłać do 15 sierpnia.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to filmowa podróż przez planetę. W tegorocznym programie znajdzie się ponad 70 wyjątkowych dokumentów z całego świata. Nie zabraknie też spotkań z twórcami oraz warsztatów, debat i paneli dyskusyjnych. Organizacja takiego wydarzenia to logistyczne wyzwanie, które nie mogłoby się odbyć bez pomocy wolontariuszy. Zgłoszenia już ruszyły.

Na wolontariat aplikować mogą osoby powyżej 16. roku życia. Ważna jest dyspozycyjność, samodzielność, dobra organizacja pracy oraz umiejętność współdziałania w grupie. Do obowiązków wolontariuszy będzie należeć pomoc organizacyjna: obsługa sal kinowych, opieka nad gośćmi festiwalu, pomoc w promocji i dystrybucja materiałów.

Wszyscy, którzy chcieliby stać się częścią tego święta kina dokumentalnego, mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 15 sierpnia na adres: a.dzik@festiwalgdynia.pl. W mailu należy napisać kilka słów o sobie.

Festiwal dokumentu

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się już po raz siedemnasty. Do tej pory filmy dokumentalne z całego globu widzowie oglądali zawsze w maju. Tym razem, ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie zaplanowano później, bo we wrześniu. Zmieniono też nieco jego formułę. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się w formie hybrydowej. Edycja kinowa wystartuje na początku września w siedmiu miastach. Od 4 do 13 września potrwa w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Przez 10 dni, między 9 a 18 września, zagości w Gdyńskim Centrum Filmowym. Natomiast od 19 września do 4 października część festiwalowych filmów widzowie będą mogli zobaczyć online.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: „Z czułości do świata”.

Podczas festiwalu na widzów czekać będą filmy dokumentalne podzielone na sekcje tematyczne: prawa metafizyki, pieniądze i władza, zrozumieć Chiny, z domowych archiwów, bohaterowie są wśród nas, historie intymne, miejsca, człowiek w kinie, klimat na zmiany, muza i wena, fetysze i kultura, czwarte oko, cinema – mon amour oraz mistrzowie kina.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity tworzą również wolontariusze. Na zdjęciu zespół organizacyjny i ubiegłoroczna grupa pomocników // fot. Anna Rezulak.

W gdyńskiej odsłonie twórcy najlepszych dokumentów tradycyjnie powalczą w Konkursie Głównym o nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. Po raz pierwszy odbędzie się za to Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz na facebookowym profilu wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.