Premiera filmu „Powyżej/Poniżej” – zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity

7 Kwi

Kwartanik Bliza zaprasza na premierowy specjalny pokaz filmu „Powyżej/Poniżej” – brawurowego laureata ubiegłorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity FF, którego pierwsza gdyńska edycja odbędzie się w dniach 18–25 maja.

Debiutujący reżyser Nicolas Steiner zabiera nas w metafizyczną podróż wizualną po mrocznym świecie bezdomności, podboju nowych planet i skrywanym obliczu (wciąż) Dzikiego Zachodu. Gościem spotkania będzie Jerzy Rados, dyrektor programowy Gdyńskiego Centrum Filmowego, wicedyrektor i wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

„Powyżej/ poniżej’ jest wyjątkową podróżą wizualną, która zabiera nas do sztucznie skonstruowanego czasu i przestrzeni, jednocześnie łącząc teraźniejszość widza z codziennym życiem pokręconych bohaterów filmu – czytamy w werdykcie jury Millennium Docs Against Gravity. – Narkomani i domorośli filozofowie żyjący w kanałach deszczowych pod Las Vegas, pasjonaci planujący wyprawę na Marsa i przemierzający pustynię we własnoręcznie dzierganych kombinezonach, współczesny kowboj skłotujący opuszczony bunkier w postapokaliptycznej kalifornijskiej scenerii – to bohaterowie podróży do środka amerykańskiego umysłu. Wycyzelowany, oparty na muzyce indie montaż, starannie zakomponowane kadry, poczucie fizycznej bliskości balansujących na granicy szaleństwa bohaterów składają się na film, który wygląda jak scenografia opowiadań Raymonda Carvera namalowana przez Edwarda Hoppera.

Na głębszym poziomie film jest opowieścią o samotności – zmorze ponowoczesności. Każdy z bohaterów ma jakąś rodzinę, za którą tęskni i do której z różnych powodów nie może wrócić. Narodziny kolejnej wnuczki mogą obejrzeć tylko na Facebooku, wiedząc, że jako mieszkańcy podziemi nie są mile widziani wśród normalnych ludzi. Reżyser, trafnie wyczuwając amerykański puls, nie poddał się jednak do końca pustej rozpaczy i potrafił w mroczny świat wpuścić promyk nadziei. Choć piekło to inni, tylko wśród nich można szukać pocieszenia – tę prawdę pozna każdy z bohaterów. No, prawie każdy…

Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Wyjątkowo projekcja filmu „Powyżej/Poniżej” koresponduje również ze spotkaniem z Ziemowitem Szczerkiem, które odbędzie się w ramach festiwalu Miasto Słowa – 22-23 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni. Obu twórców łączy pogłębione zainteresowanie dziwactwami, czy to w Stanach Zjednoczonych czy Europie Środkowo-Wschodniej. Jest też zapowiedzią Millennium Docs Against Gravity GDYNIA 2016. Spotkania poprowadzi Przemek Rydzewski – zachęcają organizatorzy pokazu.

docs

Kiedy? 20 kwietnia 2016 (środa), godzina: 20:15
Gdzie? Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Warszawa, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10zł

Fot.tyt.: Kadr z filmu „Powyżej/Poniżej”

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.