Poznaj podstawy sztuki filmowej z Filmoteką Szkolną

30 Sty

Młodzi miłośnicy kinematografii mogą sami wcielić się w twórców produkcji filmowych i zobaczyć, jak wygląda praca na planie „od kuchni”. Trwają zapisy na bezpłatne, jednodniowe warsztaty filmowe dla młodzieży. Odbędą się one w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Aby wziąć w nich, trzeba się spieszyć. Zostały ostatnie miejsca na zajęcia 7 lutego.

Warsztaty są skierowane do uczniów 7 i 8 klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Ich uczestnicy w ciągu jednego dnia poznają m.in. podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Wiedzę zdobędą zarówno podczas zajęć teoretycznych, jak i praktycznych ćwiczeń. Podczas wykładów dowiedzą się więcej na temat pracy z kamerą i światłem czy zasad panujących na planie filmowym. Będzie też wykład z języka filmowego, czyli m.in.: nauka podstaw reżyserii, pracy z aktorem i kadrowania.

Młodzi filmowcy nagrają własny materiał – sekwencje składające się z czterech do sześciu scen – na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i wspólnie omówionego scenariusza. Wykorzystają do tego profesjonalny sprzęt filmowy i oświetlenie. Następnie, z pomocą wykładowcy, zmontują proste filmy. A wszystko w nowoczesnych salach Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Filmoteka Szkolna to bezpłatne zajęcia filmowe dla młodzieży // fot. facebook.com/FilmotekaSzkolna

Warsztaty Filmoteki Szkolnej są bezpłatne i będą się odbywać w lutym i marcu w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jednak dostępne są już tylko miejsca na zajęcia 7 lutego. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy. Znajduje się on na stronie Filmoteki Szkolnej. Organizatorzy czekają na zgłoszenia grup składających się z maksymalnie 7 osób oraz opiekuna. Jest też możliwość zapisów indywidualnych.

Pierwszeństwo uczestnictwa mają grupy szkolne zapisane do programu Filmoteka Szkolna w roku szkolnym 2019/2020. Następnie decyduje kolejność zgłoszeń na warsztaty.

Warsztaty będą realizowane w około piętnastoosobowych grupach. Po ich zakończeniu szkoły otrzymają nośniki ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Wszyscy uczestnicy dostaną również certyfikat ukończenia warsztatów.
Warsztaty organizowane są w ramach programu Filmoteka Szkolna przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu są dostępne tutaj.

 

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.