Poznaj gdańskie zabytki z książką „Gdańskich Miniatur”

11 Gru

W Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 można odebrać bezpłatną książkę ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury”. Znajdziemy tam 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem podsumowującym wycieczkę. Idąc szlakami z książki poznajemy gdańskie zabytki ze Starego i Głównego Miasta, Długich Ogrodów, Dolnego Miasta, Zaroślaka, Biskupiej Górki i Starego Przedmieścia. Publikacja dostępna jest w IKM do wyczerpania zapasów. 

W ramach projektu edukacyjnego „Gdańskie Miniatury” Instytut Kultury Miejskiej wydał zbiór gier miejskich „Szlakiem kościołów, szpitali i przytułków dawnego Gdańska”. W publikacji zawarte są dzieje wybranych świątyń, kaplic bożnic, związanych z nimi szpitali i dawnych ośrodków opieki, a także cmentarzy.

Książkę polecane są szczególnie dzieciom i młodzieży. Nakład, dwa tysiące sztuk, trafi również do szkolnych klas i bibliotek. – Zainteresowane szkoły zapraszamy też do odbioru bezpłatnych egzemplarzy w Instytucie Kultury Miejskiej – informuje Marta Bednarska z IKM.

Podczas lektury przemierzamy: Stare i Główne Miasto, Długie Ogrody, Dolne Miasto, Zaroślak, Biskupia Górka i Stare Przedmieście. Pozycja prezentuje wiele ciekawostek historycznych i architektonicznych, uwzględniając również aspekt wielokulturowości Gdańska – jeden ze szlaków prowadzi śladem istniejących niegdyś w Głównym Mieście synagog. Autorka i autorzy to gdańscy historycy, przewodnicy, historycy sztuki: Dominika Ikonnikow, Ryszard Kopittke, Klaudiusz Grabowski – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka projektu. – Zachęcamy do odkrywania historii budynków i postaci związanych z Gdańskiem! – dodaje.

Książka jest grą miejską w formie drukowanego przewodnika. Każda wycieczka to jeden rozdział zawierający mapkę danej trasy, aktualne fotografie omawianych obiektów i scenariusz będący opowieściami na temat tytułowych miejsc i osób z nimi związanych. Na końcu każdej części znajduje się quiz. Pytania w quizie skonstruowane są w taki sposób aby można było na nie odpowiedzieć tylko po osobistym odwiedzeniu danego miejsca.

Książka dostępna jest też online na www.repozytorium.ikm.gda.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.