„Parking królów” w gdyńskim Momencie

21 Sty

Trzydziestoparoletni Junior wraca wraz z przyjacielem Rupertem z Niemiec do rodzinnego domu na Islandii, którym okazuje się być stara przyczepa zaparkowana na Parkingu Królów. To tutaj, w całkowitej izolacji, mieszkają różni, rozczarowani życiem, ekscentryczni outsiderzy i odmieńcy. „Parking królów” to doskonała, ironiczna tragikomedia, z wątkiem społecznym w tle.

Film opowiada o grupie indywidualistów, których los zagnał w jedno szczególne miejsce, gdzie wszyscy dokonują w sobie swoistego samooczyszczenia po przebytych życiowych problemach.

Wracając do rodzinnego domu Junior ma nadzieję, że ojciec pomoże mu rozwiązać tarapaty, w które popadł. Szybko jednak okazuje się, że rzeczywistość jest daleka od ideału, a plan nie idzie tak, jak sobie zażyczył. Powrót syna nie jest sielanką i wywołuje lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, które zmieniają oblicze Parkingu Królów.

Reżyser filmu przyznaje, że film ma ponadczasowy charakter, a przedstawiona w nim historia mogłaby przytrafić się każdemu z nas, szczególnie w dobie odczuwanych obecnie skutków światowego kryzysu. Film traktować zatem można również jako satyrę na współczesny świat, oparty na zasadzie wiecznego, niczym nieograniczonego szczęścia i bogactwa.

Wybrane nagrody i festiwale: 2010 – MFF w Locarno

King’s Road (Kóngavegur); reż. Valdís Óskarsdóttir, Islandia 2010, 100 min

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta, wyróżniona w tym roku nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie.  w 2009 roku PLANETE+DOC otrzymał nagrodę PISF w kategorii „Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

data: 23 stycznia 2014 (czwartek)
godzina: 20:00
miejsce: Moment, InfoBox, Świętojańska 30, 81-372 Gdynia
bilety: 7 zł

plakat2
Źródło fot.: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.