Ósma Lekcja Niegrzeczności w Teatrze Wybrzeże

10 Paź

Tematem 8. Lekcji Niegrzeczności będzie opowiadanie „Przyjaciel Automateusza” autorstwa Stanisława Lema ze zbioru zatytułowanego „Bajki Robotów”. Spotkanie odbędzie się w 19 października o godzinie 13.00 na Dużej Scenie oraz w 26 października o godzinie 13:00 na Scenie Kameralnej w Sopocie. 

Lekcje Niegrzeczności to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Spotkania przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej Lekcji wynosi 11 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje). Istnieje również możliwość zakupu karnetu na wszystkie Lekcje w sezonie 2014/2015, wówczas cena wynosi 88 zł. Ilość karnetów jest ograniczona. Po każdej Lekcji Niegrzeczności odbywają się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc jest ograniczona. Konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.

– To przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny”. Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij: outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają… Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć” znaczy „móc”. Niegrzeczność pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy będą głównym tematem serii – tłumaczy Michał Derlatka.

Tematem najbliższych warsztatów będzie bohater jednego z opowiadań autorstwa Stanisława Lema. Automateusz, dość ludzki robot, sprawia sobie, drogą kupna, przyjaciela, na wskroś racjonalnego robota Wucha. Wsadza go sobie następnie – zgodnie z przeznaczeniem – do ucha, by ten umilał mu czas i służył racjonalną radą. Zgodna koegzystencja kończy się fundamentalnym konfliktem filozoficznym o wymiarze nad wyraz „ludzkim”, gdyby nie to, że bohaterami historii są roboty.

„Przyjaciel Automateusza” to historia o tym, że szanse jak jedna na milion dość często się spełniają, i że czasem nie warto być zbyt racjonalnym. To bajka o mankamentach racjonalizmu i potędze nadziei. A gdzie tu niegrzeczność, zapytacie… Otóż: niegrzeczny reżyser postanowił dać Wam, drodzy widzowie, lekcję niegrzeczności swoją postawą i niegrzecznie wybrał historię nie na temat. Ma nadzieję, że się Wam spodoba – mówi o temacie przewodnim spotkania, koordynator Lekcji Niegrzeczności, Michał Derlatka.

Dla posiadaczy wejściówek oraz karnetów na Lekcje Niegrzeczności, Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjną zniżkę – 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki lub karnetu).

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.