Oprowadzanie kuratorskie i pokaz kręcenia biczyków

4 Sie

Muzeum Sopotu zaprasza w niedzielę 9 sierpnia o godz. 15:00 na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Lisiewicz w towarzystwie grupy rekonstrukcyjnej Czarnych Huzarów Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig.

Muzeum Sopotu zaprasza także na spotkanie i prezentację dotyczącą ginących zawodów związanych z jeździectwem. Tego samego dnia, w niedzielę 9 sierpnia od godz.12:00 do godz. 17:00 w ogrodzie Muzeum Sopotu odbędzie się również pokaz tradycyjnego kręcenia biczyków, który wykona pan Franciszek Brunke – twórca ludowy.

Przybliży on wszystkim odwiedzającym muzeum proces powstawania biczyka. – Praca rozpoczyna się już przy wyborze odpowiedniego materiału. Bat wykonuje się z włókien, które znajdują się pod korą pnia dębu – drzewo to jest źródłem najmocniejszego i najbardziej wytrzymałego surowca. Drewno musi być świeże, bez sęków, aby włókna były długie i nie rwały się. Jest to bardzo pracochłonna i wymagająca dużej cierpliwości praca – samo przygotowanie materiału do splatania zajmuje cały dzień – zachęca swoją opowieścią Franciszek Bunke. – Opracowanie włókna i wyprowadzenie z niego 12 sznurków, z których plecie się bat, polega na nadaniu im odpowiedniego stożkowatego kształtu, zwężającego się ku dołowi. Zasadniczą część pracy stanowi wykonanie specjalnego splotu – czynność ta wymaga znacznej wprawy, ponieważ bat składa się z 12 odpowiednio splecionych włókien. Wykonany w ten sposób bat jest niezwykle mocny i wytrzymały.

Muzeum Sopotu - fot. ze zbiorów muzeum
Muzeum Sopotu – fot. ze zbiorów muzeum

Podczas spotkania z Franciszkiem Brunke będzie można obejrzeć materiały niezbędne do wykonania biczyka, a także kilka wcześniej przygotowanych batów na różnych etapach pracy i przede wszystkim przyjrzeć się wykonaniu przez twórcę misternego splotu. – W przeszłości wiele osób potrafiło wykonać taki bat, obecnie mało kto ma jeszcze takie umiejętności, to trudny splot  – mówi pan Franciszek i zaprasza wszystkich zainteresowanych do spróbowania swoich sił i podjęcia próby splecenia biczyka z 12 włókien pod jego nadzorem.

Fot.tyt. : Muzeum Sopotu

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.