Offowy weekend w stoczni

8 Sie

The Soft Moon, 2:54, iamamiwhoami i Turbowolf to tylko wybrane spośród 30 zespołów, które w dniach 16-18 sierpnia zagrają w ramach Soundrive Fest 2013.

Soundrive, czyli impreza zintegrowana z portalem muzycznym Soundrive.pl, po raz pierwszy odbyła się w lipcu ubiegłego roku w gdyńskim Parku Kolibki. Mieszkańcy Trójmiasta mieli wtedy okazję za darmo wysłuchać koncertów m.in. Solange La Frange, N.O.H.A. oraz Tito & Tarantula. Okazało się jednak, że był to zaledwie przedsmak przed restartem festiwalu w nowej, znacznie bogatszej formule, dzięki której impreza ma szansę stać się trójmiejską odpowiedzią na wydarzenia takie jak katowicki Off czy wrocławski Asymmetry Festival.

W ciągu roku zmieniło się niemal wszystko, zaczynając od miejsca, czyli nowego klubu B90, położnego na terenie Stoczni Gdańskiej. Lokalizacja przeszła już chrzest bojowy w postaci Męskiego Grania, oficjalna inauguracja pokryje się jednak z Soundrive Fest. Artyści będą mieli do dyspozycji dwie sceny: B90 Stage oraz Soundrive Stage. Pierwsza ugości bardziej doświadczonych wykonawców, podczas kiedy na drugiej zagrają obiecujący debiutanci, także z Polski (m.in. Karate Free Stylers, Little White Lies).

Festiwal będzie również znacznie dłuższy, niż w ubiegłym roku: podczas trzech dni zaprezentuje się aż 30 wykonawców, pochodzących z krajów takich jak USA czy Wielka Brytania, ale również Holandia, Szwecja, Belgia, Francja a nawet Nowa Zelandia. Różnorodność narodowości będzie szła w parze z różnorodnością gatunków, wśród których dominować będzie alternatywne gitarowe granie, ale nie zabraknie elektroniki, muzyki eksperymentalnej czy niezależnego popu. Będzie zatem eklektycznie, międzynarodowo i offowo.

Postanowiliśmy stać się imprezą niszową, tak jak podobne imprezy robione w wielu krajach świata w przestrzeniach industrialnych – mówi osoba odpowiedzialna za całe zamieszanie, związany od lat z sopockim SPATIF-em Arkadiusz Hronowski. – Będziemy promowali kapele z całego świata, które, miejmy nadzieję, w przyszłości staną się bardzo popularne i sławne.

Gwiazdą festiwalu będzie iamamiwhoami, czyli projekt szwedzkiej wokalistki Jonny Lee, poruszającej się w obszarze electropopu i new wave. Popularność przyniosły artystce niezwykłe, surrealistyczne klipy, które wygenerowały ponad 15 milionów odsłon na YouTube. W 2012 roku MTV przyznało piosenkarce wyróżnienie w postaci „Digital Genius Award”.

iamamiwhoami (fot. mat. promocyjne)
iamamiwhoami (fot. mat. promocyjne)

Oprócz tego na głównej scenie zobaczymy m.in. londyński duet 2:54. Współtworzące go siostry Colette i Hannah Thurlow wykonują muzykę przywodzącą na myśl Mazzy Star czy PJ Harvey, która (podobno) rewelacyjnie prezentuje się podczas bardzo ekspresyjnych koncertów. Zwolenników gitarowych riffów i rock’n’rollowego żywiołu zainteresować powinny m.in. brytyjski Turbowolf czy belgijski The Experimental Tropic Blues Band. Nie zabraknie również solidnego indie w postaci Holograms czy Toy, grupy, którą w ubiegłym roku New Musical Express umieścił ich na liście „100 nowych zespołów, które musisz usłyszeć”.

The Experimental Tropic Blues Band (fot. mat. promocyjne)
The Experimental Tropic Blues Band (fot. mat. promocyjne)

Nie gorzej prezentują się wykonawcy zaproszeni na Soundrive Stage. Wśród nich warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Spectral Park, niekonwencjonalny solowy projekt Luka Donovana, który w 2013 roku zaowocował debiutanckim albumem o tej samej nazwie. Artysta podczas produkcji wykorzystał nagrania ze znalezionych na śmietniku płyt, które następnie pociął, zniekształcił i połączył na nowo. Atrakcyjnie zapowiada się występ hiszpańskiego Svper (do niedawna Pegasvs), duetu komponującego muzykę będącą połączeniem popu i wpływów krautrocka z dźwiękiem generowanym przez klasyczne analogowe syntezatory. Warto pomyśleć również o szwedzkim The Janitors, składzie wykonującym „evil shoegaze boogie woogie” (autorskie określenie).

Svper (fot. mat. promocyjne)
Svper (fot. mat. promocyjne)

Karnety 3-dniowe w cenie 100 zł dostępne są w sprzedaży on-line oraz na oficjalnej stronie wydarzenia. Karnety będzie można również nabyć w kasie na terenie klubu B90 podczas festiwalu.

soundrive_timetable

One Reply to “Offowy weekend w stoczni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.