Najbardziej kulturalna weekendowa noc w Trójmieście (FOTO)

18 Maj

Gigantyczne kolejki, specjalne ekspozycje i pokazy – to wszystko czekało na gości Europejskiej Nocy Muzeów w Gdańsku.

W nocy z soboty na niedzielę, trójmiejskie ośrodki kulturalne otworzyły swoje drzwi dla miłośników nocnego zwiedzania. Tę szczególną majową noc definiują nie tylko dodatkowe atrakcje w muzeach i galeriach, ale również ogromne kolejki. – Stoimy tu już ponad godzinę, a kolejka prawie nie drgnęła. Nie wiemy w sumie, czy zdążymy wejść do pierwszej w nocy, ale nie zamierzamy rezygnować – komentuje Marcin, który przyszedł ze swoją dziewczyną do Centrum Hewelianum na pokazy kultury orientalnej. Oprócz powiewu orientu, Centrum Hewelianum zapewniło swoim gościom również zwiedzanie żołnierskiego obozu Napoleona Bonaparte, a także wiele interaktywnych i multimedialnych wystaw z zakresu nauki.

XVI-wieczne sposoby na kucie stali, zaprezentowano w Kuźni Wodnej w Oliwie. W wypełnionym po brzegi budynku, kowale uruchomili ćwierćtonowy młot napędzany wodą i w kilka sekund rozgrzali metalowy pręt do czerwoności. – Odrobina historii i prezentacja tego, jak pracowało się kilkaset lat temu. To szczególnie widowiskowe i pouczające dla naszych dzieci i co najważniejsze – one są tym zachwycone! – chwali pokaz w kuźni mama 8-letniego Bartka.

Noc Muzeów otworzyła drzwi do nocnego zwiedzania również na stadionie PGE Arena, który do godziny 1.00 był oświetlony, a na jego zwiedzanie przybyli musieli czekać nawet dwie godziny. Niestety, wiele osób musiało zrezygnować ze zwiedzania miejsc, które sobie wybrali.  Chciałam pójść do Galerii Starych Zabawek, ale tłum pod nią przeraża. Ktoś z kolejki rzucił nawet, że podobno na wejście trzeba czekać prawie trzy godziny. Chyba wolę ten czas przeznaczyć na przemieszczenie się w inne, może mniej oblegane miejsce – żali się Kinga, studentka UG.

W Gdyni, zwiedzić można było m.in. Dar Pomorza, ORP Błyskawica, a w Muzeum Marynarki Wojennej obejrzeć happening z udziałem Katarzyny Figury. Tłumy podziwiały także podświetlaną makietę miasta znajdującą się w Infoboxie.

belka-galeria2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.