Muzyczna refleksja w rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

10 Lis

We wtorek, 12 listopada, o godz. 19.00, w 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej w Dworze Artusa odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski. Muzyk zagra utwory opatrzone czytaną prozą w wykonaniu Andrzeja Stasiuka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Koncert Mikołaja Trzaski to zaproszenie do refleksji nad losem ludzi, którym z pobudek rasowych i odmiennej kultury odmówiono podstawowych praw do funkcjonowania w społeczeństwie oraz możliwości współtworzenia jego obrazu. Koncert upamiętniający rocznicę gdańskiej nocy kryształowej kontrastuje z radością, którą wyrażamy i wyrazimy dzień wcześniej, w Narodowe Święto Niepodległości – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po wydarzeniach w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Głównym celem tłumu była nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, będąca symbolem obecności gminy żydowskiej w mieście. Naprzeciw sympatyków nazistów stanęła wówczas grupa weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzona przez emerytowanego kapitana Dawida Lissauera. Na widok byłych wojskowych, odznaczonych Krzyżami Żelaznymi, które otrzymali za męstwo wykazane na frontach I wojny światowej w służbie Cesarstwa Niemieckiego i krótkiej komendy „Precz stąd”, zwolennicy NSDAP odstąpili od próby spalenia budynku.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in., Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim.

Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik i eseista. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschodu, Osiołkiem i kilku innych książek. Ostatnio opublikował Kroniki beskidzkie i światowe (Wołowiec 2018). Laureat paru nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego 2002, Nagrody im. Adalberta Stiftera 2005, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy 2015, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016 oraz Nagrody im. Nicolasa Bouviera 2018. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

Kiedy? 12 listopada 2019 r. (wtorek), godz. 19.00-21.00
Gdzie? Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44
Limit miejsc: 300 osób
Rezerwacje miejsc: kancelaria@muzeumgdansk.pl, termin zgłoszeń do 12.11.19, godz. 10.00.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.