MOLO: Weekendowe koncerty w muszli

17 Maj

PTH Kąpielisko Morskie Sopot zaprasza w weekend na kolejne występy w muszli koncertowej! Na koncerty wstęp wolny.

SOBOTA
16:00 Sopocka Szkoła Muzyczna
17:30 Riverboat Ramblers

NIEDZIELA
16:00 Sopocka Orkiestra Promenadowa
17:30 Ewa Dorawa–Jurkiewicz, Ireneusz Tuchanowski, Ewa Pralicz

SOPOCKA SZKOŁA MUZYCZNA
Powstała w 1946 r. i jest najstarszą instytucją kulturalną Sopotu. Przez lata istnienia jej mury opuściło ponad 1000 absolwentów. Wielu z nich zajęło znaczące miejsce w życiu muzycznym w kraju i za granicą – jako muzycy w orkiestrach polskich i zagranicznych oraz jako pedagodzy na uczelniach i w szkołach muzycznych. Aktualnie w szkole kształci się około 160 uczniów. Placówka oferuje naukę na następujących instrumentach: fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara, flet, klarnet i saksofon. W ramach kształcenia odbywają się również zajęcia z teorii muzyki. W szkole działa chór oraz zespoły kameralne. A wszystko to w malowniczo położonym budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte.

Podczas koncertu usłyszymy młodych solistów oraz szkolne zespoły, a także orkiestrę złożoną z absolwentów, nauczycieli i uczniów. W programie muzyka klasyczna oraz przeboje muzyki rozrywkowej.

RIVERBOAT RAMBLERS
Zespół Riverboat Ramblers Swing Orchestra został założony w 1980 r. W Europie pojawił się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Obecnie w składzie zespołu grają artyści z Polski i Ukrainy. Od 30-stu lat koncertują z ogromnym powodzeniem na wszystkich najważniejszych festiwalach w Europie, odnosząc sukcesy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (m.in Grand Prix na światowym konkursie jazzowym w Le Havre we Francji). Szeroki wachlarz repertuaru zespołu stanowią głównie utwory w klimatach swingowych, bossa nova oraz spiritual, porywające standardy jazzowe i dixielandowe. Riverboat Ramblers zabiera słuchaczy w muzyczną podróż śladem wielkich artystów: Glenna Millera, Counta Basiego i Duke’a Ellingtona. Z powodzeniem wykonują muzykę latynoamerykańską, największe przeboje rosyjskie i grane we własnych aranżacjach szlagiery muzyki popularnej.

Niewątpliwym atutem zespołu jest wokalista, Sergiej Kriuczkow o charakterystycznej barwie głosu, zwany przez szeroką publiczność „Białym Luisem Armstrongiem”…

Sergiej Kriuczkow – trąbka, śpiew
Marek Romanowski – puzon, śpiew
Marcin Janek – saksofon, klarnet
Marek Jurski – fortepian
Jurij Mishchenko – kontrabas, śpiew
Adam Zagrodzki – perkusja

SOPOCKA ORKIESTRA PROMENADOWA
Od ponad 30 lat prowadzona jest przez Mariana Stefanowicza – muzyka orkiestry Opery Bałtyckiej a zarazem pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku. W skład Zespołu wchodzą znakomici muzycy z Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Repertuar Orkiestry obejmuje zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową – arie operowe, operetkowe, musical, standardy jazzowe oraz charakterystyczne marsze dla zespołów dętych. Z zespołem współpracują także znakomici soliści.

Ewa Dorawa–Jurkiewicz – mezzosopran
Studia muzyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, na Wydziale Wokalno-Aktorskim u wybitnej śpiewaczki, prof. Bożeny Porzyńskiej. Po studiach związała się z zawodowymi Teatrami Muzycznymi występując kolejno jako solistka na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, później Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery i Operetki w Szczecinie. Do swoich największych osiągnięć artystycznych Ewa Dorawa-Jurkiewicz zalicza rolę Carmen z opery „Carmen”, którą wykonywała z wielkim powodzeniem w Operze Nova w Bydgoszczy pod dyr. Maestra Andrzeja W. Jurkiewicza. Działalność artystyczna śpiewaczki obejmuje również muzykę kantatowo–oratoryjną oraz występy z orkiestrami symfonicznymi. Ewa Dorawa-Jurkiewicz brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Wokalnej w Bad Durkheim (Niemcy), gdzie dokonała archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia Kantaty „Lauda Sion” op.73 F. Mendelssohna Bartholdiego. Artystka występowała kolejno w krajach Europy Zachodniej: Szwecja, Niemcy, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Włochy. Ewa Dorawa została również zaproszona przez Andrzeja W. Jurkiewicza do współpracy w nagraniach muzyki sakralnej i operowej dla Kastle Enterprises Int. Philadelphia USA. Ewa Dorawa–Jurkiewicz zajmuje się również pracą pedagogiczną.

Ireneusz Tuchanowski – tenor
Swoją karierę artystyczną Ireneusz Tuchanowski rozpoczął w latach 60-tych w Teatrze Muzycznym w Gdyni pod dyrekcją Danuty Baduszkowej. Ukończył Studium Wokalno–Aktorskie pod opieką Zofii Janukowicz, Haliny Mickiewiczówny i Zbigniewa Bogdańskiego. W latach 70-tych śpiewał w Centralnym Artystycznym Zespole Wojska Polskiego w Warszawie, z którym odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, ZSRR, Bułgarii i Francji. W późniejszych latach doskonalił swoją sztukę pod kierunkiem Marii Fołtyn, Jana Kusiewicza i Andrzeja Kijewskiego. Z powodzeniem wykonuje repertuar operetkowy, ale też operowy, sakralny i rozrywkowy.

Ewa Pralicz – akompaniament
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym – fortepian oraz puzon. Ewa Pralicz zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków w Gdańsku w kategorii instrumentów dętych blaszanych. Po ukończeniu studiów koncertowała w Sztokholmie, Bejrucie, Monte Carlo oraz na terenie USA w Dallas, Los Angeles, jako pianistka muzyki klasycznej i rozrywkowej, także akompaniowała skrzypkowi Hubertowi Pralicz, który kontynuuje tourne po USA. Od 2000 roku jest organistką i akompaniatorką chórów Diecezji Gdańskiej. Specjalizuje się w sakralnej muzyce solowej i chóralnej, m. in. A. Vivaldiego „Gloria” oraz „Magnifikat” a także G. Faure „Requiem”, Wykonuje również muzykę klasyczną i rozrywkową.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.