„Misja kadrowego” w gdyńskim Momencie

4 Lut

Izraelski kandydat do Oscara i m.in. zdobywca nagród Izraelskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film”, „Najlepszy reżyser”, „Najlepszy scenariusz”, wreszcie nagroda publiczności na MFF w Locarno. Samolubny, zblazowany, pozbawiony uczuć i skupiony na sobie czterdziestolatek pracuje jako kadrowy w jednej z największych piekarń w Jerozolimie. Pewnego dnia jego nieskalana zawodowa reputacja poddana zostaje próbie. W samobójczym ataku bombowym ginie jedna z pracownic piekarni – Julia, z pochodzenia Rumunka..

Piekarnia zostaje oskarżona przez media o niehumanitarną i obojętną postawę wobec zatrudnionych w niej obcokrajowców. Kadrowy ma za zadanie załagodzić skandal. Musi zrehabilitować dobre imię firmy i oddalić stawiane wobec niej zarzuty.

Kadrowy zostaje wysłany w podróż – misję, w trakcie której eskortuje trumnę z ciałem Julii do jej rodzinnego domu w Rumunii. Wyjazd ma charakter terapeutyczny, a efekty widać niemal od razu. Mężczyzna na nowo uczy się odczuwać emocje. Pomagają mu w tym ekscentryczni współtowarzysze: izraelska konsul i jej mąż, nieznośny reporter oraz niepokorny nastoletni syn Julii. To oni uczą kadrowego pokory i pozwalają zrewidować egoistyczny styl życia, jaki dotychczas prowadził. Pokazują również czym, tak naprawdę, jest zawód, który wykonuje.

Budząca się w czterdziestoletnim mężczyźnie sfera uczuć, zestawiona z przepięknym, zimowym krajobrazem Rumunii, po której podróżuje z trumną Julii, przynosi optymistyczną refleksję, że chociaż świat bywa często smutny i pesymistyczny, to jednak zawsze znajdzie się w nim miejsce na radość i nadzieję.

The Human Resources Manager; reż. Eran Riklis, Izrael/Niemcy/Francja/Rumunia 2010, 103 min

data: 6 lutego 2014 (czwartek), godzina: 20:00
miejsce: Moment, InfoBox, Świętojańska 30, 81-372 Gdynia
bilety: 7 zł

kadry


Against Gravity
to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta, wyróżniona w tym roku nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. w 2009 roku PLANETE+DOC otrzymał nagrodę PISF w kategorii „Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.