Kultura japońska w GTS, czyli Tydzień Japoński!

4 Paź

Gdański Teatr Szekspirowski po raz kolejny pozwala zapoznać się z kulturą odległego kraju. Tym razem w Gdańsku zagoszczą dzieła z Kraju Kwitnącej Wiśni. Tydzień Japoński rozpocznie się już 4 października, a zakończy 9 października.

Tydzień Japoński powstał w ramach cyklu Teatry Europy i Świata. Organizowany jest on od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Początkowo cykl ten miał skupiać się tylko na krajach Europy i miał być formą podziękowania za pomoc finansową w powstaniu GTS. Jednak ostatecznie zdecydowano nie ograniczać przedsięwzięcia i czerpać z kultur całego świata.

Dodatkowo Tydzień Japoński jest częścią festiwalu Inlandimensions (International Interdisciplinary Arts Festival – Międzynarodowy Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki // Gdańsk – Wrocław – Poznań 2019). Festiwal powstał z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią.

Autorem programu Tygodnia Japońskiego jest Nikodem Karolak – kurator tego przedsięwzięcia oraz dyrektor Festiwalu Inlandimensions. Jak mówi pomysł na program powstał już 8 lat temu, kiedy mężczyzna wyjechał na stypendium do Japonii. Zobaczył wtedy spektakl, który ma otworzy festiwal w Gdańsku. Obiecał aktorom, że kiedyś zaprosi ich do Polski i w końcu się to udało.

Program festiwalu stworzony został pod hasłem Misemono no fukken, czyli Restauracja widowisk. Przedstawione spektakle mają być odnowieniem dawnych dzieł, współczesnymi adaptacjami. Jednak mają też wracać do korzeni japońskiego teatru, dlatego można powiedzieć, że na deskach GTS doświadczymy fuzji teatru tradycyjnego ze współczesnym.

Dwa spektakle wybitnego twórcy
Głównym wydarzeniem festiwalu mają być dwa spektakle teatralne, które stworzył Terayama Shūjie – wybitny XX-wieczny reżyser, który założył alternatywny zespół Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki.
Całe przedsięwzięcie otwierać ma dramat „Nuhikun – Wskazówki dla poddanych”, którego pierwszym reżyserem był Terayama. Rekonstrukcji spektaklu współczesny reżyser J.A. Seazer, warto podkreślić, że współpracował on z nieżyjącym już Terayamą. Był blisko z nim związany, ponieważ pomagał mu tworząc muzykę oraz będąc współreżyserem, więc zależy mu, aby nowa wersja była jak najbardziej zgodna z wizją pierwszego reżysera.

W tej sztuce dużą rolę ma scenografia, która waży aż 11 ton. Aktorzy tworzą z nią jedność i sprawiają, że ożywa ona na scenie. Spektakl będzie można zobaczyć 4 i 5 października o godzinie 19:00.
Za to 7 października o godzinie 18:00 i 21:00 Zespół Teatralny Ikenoshita w Tokio zaprezentuje spektakl „Klasa szaleńców”. Ten kameralny, a zarazem oryginalny spektakl Terayamy Shūjiego zrekonstruował Nagano Kazufumi. Będzie to marionetkowe widowisko, które przeniesie widownię w świat groteski i zabawy.

5 dni i 16 filmów
Podczas Tygodnia Japońskiego nie mogło zabraknąć niesamowitych filmów. Zostaną pokazane produkcje z kina niezależnego, ale również wysokobudżetowe dzieła. Przed pokazami filmów będzie można wysłuchać wprowadzeń, które pozwolą lepiej poznać i zrozumieć kino japońskie.

Po raz pierwszy cykl Teatry Europy i Świata współpracuje z Kinem Kameralnym. Oznacza to, że pokazy filmowe będą odbywały się w trzech miejscach: Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Instytucie Kultury Miejskiej oraz Kinie Kameralnym Cafe. To właśnie w tym kinie, 5 października odbędzie się cykl japońskich filmów erotycznych Ero-nites (18+). W jego programie znalazły się dwa filmy z lat 60., jeden z lat 90 oraz jeden współczesny.

Dodatkowe atrakcje w GTS
Wielbiciele malarstwa również będą mogli zapoznać się z dziełami japońskimi. W GTS już od 1 października można zobaczyć wystawę malarstwa abstrakcyjnego Sugiyama Takuya oraz reprodukcje plakatów Teatru Laboratorium Tenjo Sajiki założonego przez Shujiego Terayamę. Wernisaż wystawy sztuki japońskiej odbędzie się 4 października, jednak wystawę można oglądać tylko do 5 października.

Dlatego zachęcamy do jak najszybszego skorzystania z okazji i obejrzenia dzieł, które już są dostępne dla wszystkich za darmo.

Tygodniowi Japońskiemu będą towarzyszyły również inne atrakcje. Pasjonatka Japonii i zielonych herbat Sandra Stefanik poprowadzi 5 października prezentację dotyczącą japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Podczas spotkania odbędzie się degustacja, uczestnicy będą mieli również możliwość zakupienia herbat importowanych z Japonii. Kolejnego dnia, 6 października odbędzie się spotkanie literackie „Pigmalion i Galatea”. Będzie na nim omawiana powieść Tanizakiego Jun’ichirō „Miłość głupca”. Książka w 2019 roku doczekała się pierwszego przekładu na język polski.

Dokładny program Tygodnia Japońskiego, opisy dzieł oraz bilety można znaleźć na stronie teatrszekspirowski.pl.

Autor: Marta Owsianik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.