Kucharze historii w gdyńskim InfoBoxie

8 Gru

Prezentujemy jeden z najlepszych na świecie dokumentów wojennych. Bohaterami filmu Kucharze historii są wojskowi kucharze, dla których nie ma miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się jednak, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo jak mówi jedna z bohaterek filmu: – Dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle. Péter Kerekes, reżyser, z lekkością traktuje o sprawach wagi ciężkiej, co sprawia, że film okrzyknięty został majstersztykiem.

Zagotować, usmażyć, pokroić, posiekać, poćwiartować, wypatroszyć – zaskakujące jak język kuchni przypomina niekiedy określenia z pola walki. Właśnie kuchnię i wojnę w nieoczekiwany sposób łączy film Kucharze historii. Możemy się przekonać, jak bardzo niedoceniana jest rola tych, którzy zajmują na scenie wojny miejsca daleko w tyle, choć mają poważne zadanie: napełnić ogromny brzuch armii.

Również największe konflikty międzynarodowe XX wieku nie mogły obyć się bez udziału kucharzy, którzy czuwali na swoim posterunku przy garkuchniach. Szefowie kuchni polowych w surrealistycznym stylu zaprezentują nam m.in. jak przyrządzić paprykarz dla 74 tysięcy serbskich żołnierzy, coq au vin dla 500 tysięcy francuskich żołnierzy w Algierii, marynowane grzybki dla sowieckich okupantów w Czechosłowacji oraz… zatruty chleb dla oficerów SS. Z każdą sceną przygotowywanie jedzenia staje się coraz bardziej wyraźną metaforą walki. A określenie „mięso armatnie” zaczyna wydawać się coraz mniej przypadkowe.

kucharze2

Oglądając film Kucharze historii przypominamy sobie specyficzny humor Hrabala, a także atmosferę filmu M.A.S.H. – nie zapominamy wszakże o 60 milionach żołnierzy, którzy polegli na różnych polach walki. Nastrój absurdu i groteski nie zwalnia nas od gorzkich refleksji i niebagatelnych pytań o przepis na… życie. Czy w życiu powinniśmy trzymać się przepisów? Czy czasem możemy zrobić od nich odstępstwo? Czy rozkazy są jak przepisy? Kto powinien mieć prawo pisać książki z przepisami? Czy gdyby wszyscy kucharze zastrajkowali, to nie byłoby wojen?

Cooking History (Ako sa varia dejiny), reż. Péter Kerekes, Słowacja/Czechy/Austria 2009, 88 min;

Boso, ale na rowerze

kiedy?11 grudnia 2014 (czwartek), godzina: 19:00
gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30
wstęp: wstęp wolny

Źródło: materiały prasowe

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta, wyróżniona w tym roku nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. W 2009 roku PLANETE+DOC otrzymał nagrodę PISF w kategorii ”Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.