Klimat na zmiany: Pułapki rozwoju

4 Maj

Laboratorium Innowacji Społecznych kontynuuje cykl filmowy zatytułowany „Klimat na zmiany”. 10 maja LIS zaprasza na film „Pułapki rozwoju”. Dowiemy się, jak blisko jesteśmy punktu, w którym postęp techniczny, rozwój gospodarki i wzrost liczby osób na świecie zagrażają istnieniu ludzkości. A już 16 maja rusza festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity, gdzie LIS będzie jednym z gości debaty poświęconej miastu i jego mieszkańcom.

Od rewolucji przemysłowej tkwimy w pułapce myślenia, że postęp znaczy więcej. Tak jest od 200 lat, więc to już nie postęp, tylko zacięta płyta. Coś z początku wydaje się ulepszeniem, postępem, jest atrakcyjne i z pozoru nie ma złych stron… lecz gdy osiągniemy pewną skalę, okazuje się, że tkwimy w ślepym zaułku. W pułapce. Ludzki mózg pracuje na tym samym oprogramowaniu od 50 000 lat, czy nie czas zatem na update? Dwaj kanadyjscy reżyserzy Mathieu Roy i Harold Crooks ostrzegają, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi. Dzieje się tak głównie z powodu niemożności odrzucenia paradygmatu rozwoju, czyli nieograniczonego niczym wykorzystania zasobów naszej planety.

„Pułapki rozwoju” to filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta „Krótka historia postępu”. To kolejny, po „Inside Job” dokumentalny obraz, którego twórcy próbują – tym razem całościowo – spojrzeć na kondycję człowieka i pokazać wyzwania, jakie przed nim stoją, aby gatunek homo sapiens przetrwał. Odwołując się do historii cywilizacji, reżyserzy filmu w fascynujący sposób pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na Ziemi, a nasza – jak się okazuje – wcale nie jest wyjątkiem.

Na program zatytułowany „Klimat na zmiany” składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.

Kiedy? 10 maja 2018 (czwartek), godzina: 18:00
Gdzie? Laboratorium Innowacji Społecznych, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej, Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Gdynia
Wstęp: wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.