„Kino rejestruje świat, ale może go też przerabiać w fikcję”

4 Maj

Jak przybliżyć młodzieży historię kina i zachęcić do korzystania z filmu jako wartościowego tekstu, na przykład na maturze? Z pewnością pomoże w tym nowy projekt Pomorskiej Fundacji Filmowej pt. „Filmowe myśli. Kino lekcje”. To warsztaty dla nauczycieli i lekcje dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które będą realizowane w formie online. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Wszystkie zebrane materiały zostaną potem udostępnione w sieci.

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni rozpoczyna nowy projekt skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli pt. „Filmowe myśli. Kino lekcje”. Przedsięwzięcie łączy cykl warsztatów oraz kinowych lekcji wraz ze spotkaniami z uznanymi polskimi filmoznawcami, a także webinaria dla nauczycieli. Zaproponowane zajęcia w ciekawy sposób przybliżą zagadnienia związane z rozwojem kina, analizą i interpretacją filmu. Przedstawiają również rolę przemysłu filmowego w edukacji i możliwości z tym związane.

Webinaria dla nauczycieli

W pierwszym etapie projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje” nauczyciele będą mogli wziąć udział w trzech bezpłatnych webinariach, które poprowadzi kulturoznawczymi i edukatora filmowa Paulina Pohl.

Terminy i tematyka warsztatów:

17 maja, godz. 18:00 – Robimy film! O praktycznym aspekcie realizacji filmu w pracy z uczniami.
19 maja, godz. 18:00 – Chwytanie rzeczywistości, czyli jak wykorzystać edukacyjny potencjał kina dokumentalnego.
26 maja, godz. 18:00 – Filmoterapia. Psychologiczne aspekty edukacji filmowej.

Zapisy ruszają w środę, 5 maja na Facebooku oraz stronie internetowej PFF.
Pomorski Kurator Oświaty objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Lekcje filmowe dla młodzieży

Kolejny etap projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje” to bezpłatne lekcje filmowe online, które odbędą się w czerwcu oraz w przyszłym roku szkolnym. Podczas zajęć młodzież dowie się m.in. jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi oraz czy kino może zmienić rzeczywistość.

Spotkania poprowadzą: Kaja Klimek, Krystyna Weiher-Sitkiewicz oraz Błażej Hrapkowicz.

Młodzież i nauczyciele z Trójmiasta będą mogli wziąć także udział w cyklu spotkań pt. „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w trybie stacjonarnym w Gdyńskim Centrum Filmowym. Podczas zajęć dr Piotr Kurpiewski opowie o produkcjach najwybitniejszych polskich reżyserów:

28 października – o „Rękopisie znalezionym w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa (z 1965 roku),
18 listopada – o „Dreszczach” Wojciecha Marczewskiego (z 1981 roku),
9 grudnia – o „Pociągu” Jerzego Kawalerowicza (z 1959 roku).

Projekt „Filmowe myśli. Lekcje kina” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Gdyni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.