Kino na Szekspirowskim

24 Maj

Wraz z początkiem lata, w Noc Św. Jana, 23 czerwca rusza trzecia edycja kina na dachu Teatru Szekspirowskiego, cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach.

Przez całe wakacje odbędzie się jedenaście projekcji kina plenerowego w wybrane soboty i środy od 24 czerwca do 26 sierpnia.

Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku to idealne i wymarzone miejsce na seanse pod chmurką – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego.


W programie znalazły się się m.in takie tytuły jak: ostatni obraz mistrza hiszpańskiego kina „Julieta” Pedro Almodovara; rosyjski kandydat do nieanglojęzycznego Oskara „Niemiłość” Adrieja Zwiagincewa, reżysera takich filmów jak „Lewiatan” i „Elena”; pełen emocji i wysmakowanych obrazów melodramat „Carol” w reż. Todda Haynesa, z brawurowymi rolami Cate Blanchett i Rooney Mary czy irański film „Klient” w reżyserii Asghara Farhadiego, za którzy otrzymał drugiego w swojej karierze Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i nagrodę za scenariusz na MFF Cannes.

Zobaczyć będzie można również absolutny przebój ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, który wywołał zachwyt i dziki śmiech festiwalowej publiczności, szwedzki„The Square” w reż. Rubena Ostlunda. Czarna komedia, która jest parodią nie tylko na świat sztuki współczesnej ale wiele współczesnych symboli w życiu codziennym przeciętnego człowieka. Film porusza również problem poprawności politycznej i wolności człowieka i zdobył miano najlepszego filmu 2017 roku.

Jak co roku pojawią się też filmy w duchu amerykańskiego kina niezależnego: nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2016 roku „Paterson” Jima Jarmusha; laureat nagrody amerykańskich krytyków, okrzyknięty przez nich najpiękniejszym filmem roku „The Florida Project” Seana Bakera, a także zrealizowany w duchu kina drogi„American Honey” Andrei Arnold.

Cykl pokazów natomiast otworzy szalona włoska komedia w reż. Paolo Virzi „Zwariować ze szczęścia”, nagrodzona pięcioma „włoskimi oscarami”, opowiadająca o pacjentkach z ośrodka terapeutycznego, będąca skrzyżowaniem „Thelmy i Louise” z „Lotem nad kukułczym gniazdem”.

„Zwariować ze szczęścia”

Ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści korzystali bardzo chętnie z naszej oferty. Na pokazy przychodziły tłumy a ilość miejsc jest niestety ograniczona. Dlatego w tym roku wybrane pokazy w przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na tarasie odbędą się również na drugim ekranie zlokalizowanym na dziedzińcu Teatru. Nowością w tym roku będzie również pula biletów dostępna w sprzedaży internetowej – dodaje Kądziela-Grubman.

Filmy rozpoczynają się ok. godz. 21.30.
(w czerwcu i pierwszej połowie lipca start kilkanaście minut później – bezpośrednio po zachodzie słońca)

Miejsce projekcji: Dach / Taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ( Taras na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru). Wybrane pokazy odbędą się również na dziedzińcu Teatru na drugim ekranie.

Bilety: 10 zł

Sprzedaż biletów bezpośrednio przed pokazami w miejscu projekcji oraz on-line.

W przypadku deszczu pokazy będą przekładane na kolejną środę.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Partner główny: Gdański Teatr Szekspirowski.

PROGRAM POKAZÓW:

23 czerwca 2018 I sobota – Zwariować ze szczęścia, reż. Paolo Virzi, Włochy, Francja, 118 min
30 czerwca 2018 I sobota – Julieta, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, 99 min
7 lipca 2018 I sobota – Klient, reż. AsgharFarhadi, Iran, Francja, 125 min

14 lipca 2018 I sobota – Paterson, reż. Jim Jarmush, USA, 118 min
21 lipca 2018 I sobota – The Square, reż. Ruben Östlund, Szwecja, Dania, Niemcy, 142 min
25 lipca 2018 I środa – Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, Francja, Belgia, 127 min
8 sierpnia 2018 I środa – The Florida Project, reż. Sean Baker, USA, 115 min

11 sierpnia 2018 I sobota – Carol, reż. Todd Haynes, USA / Wlk. Brytania, 118 min

15 sierpnia 2018 I środa – Party, reż. Sally Potter, Wlk. Brytania, 71 min
18 sierpnia2018 I sobota – American Honey, reż. Andrea Arnold, USA, Wlk. Brytania, 162 min

25 sierpnia 2018 / sobota – Jestem Rosa, reż. Laís Bodanzky, Brazylia, 102 min

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.