Kino InfoBoxu. „Spotkania na krańcach świata”

7 Paź

Werner Herzog i jego nominowane do Oscara Spotkania na krańcach świata zainaugurują nowy cykl filmowy w gdyńskim InfoBoxie. Znany reżyser wyrusza na Antarktydę, okazuje się bowiem, że południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności.

Werner Herzog stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu. W ramach cyklu Kino InfoBoxu zobaczymy wybitne filmy dokumentalne z całego świata. Cykl jest kontynuacją cieszącego się popularnością plenerowego Letniego Kina InfoBoxu.

Hydraulik wywodzący się z królewskiej rodziny Azteków czy filozof pracujący jako operator koparki, to inny przykład elitarności tego miejsca. Swoboda, z jaką o swojej pracy i jej wyjątkowym charakterze opowiadają, fascynuje i odzwierciedla ich wewnętrzną wolność. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce ma opuścić Ziemię. W Mc Murdo, głównej bazie naukowej, która przypomina miasteczko górnicze, nadal stoi dom zbudowany w 1901 roku przez pierwszych zdobywców Antarktydy, Scotta i Shackletona. Herzog pokazuje materiały archiwalne, nadając drugi wymiar oglądanej teraźniejszości. Sposób przedstawiania przyrody Bieguna Południowego i łączenie go ze specyficzną ścieżką dźwiękową dają poczucie zbliżania się do tajemnicy. Na początku filmu dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien zagubiony pingwin odciśnie piętno na tym filmie…

fota

Wybrane nagrody i festiwale:

2009 – Nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”

2009 – Nagroda Independent Spirit w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”

2008 – Nominacja do nagrody Satellite w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”

Encounters at the End of the World; reż. Werner Herzog, Wlk. Brytania 2007, 99 min

plakat
data: 9 października 2014 (czwartek), godzina: 19:00
miejsce: Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30
wstęp: wstęp wolny

W ramach cyklu pokażemy wybitne filmy dokumentalne, a pośród nich: Życie Jane; Mistrz tańca powraca; Sztuka znikania; Para do życia; Przeznaczone do burdelu; Ambasador; Ślepy los; Bert Stern. Prawdziwy Madman; Soul Power; Kucharze historii; Liczby i marzenia.

Cykl realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną założoną przez Artura Liebharta, wyróżnioną nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce tylko w tym roku przyciągając ponad 40 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.