„Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim”

18 Lut

Od najbliższego piątku, 19 lutego, w trójmiejskich kinach będzie można obejrzeć film dokumentalny pt. „Kapitan”, opowiadający o naszym legendarnym żeglarzu – Krzysztofie Baranowskim. Scenarzystą i reżyserem filmu jest mieszkaniec Gdyni – Kryspin Pluta, który przez blisko rok towarzyszył z kamerą kapitanowi Baranowskiemu w jego zawodowych oraz prywatnych perypetiach.

Film przedstawia blisko 80-letniego kpt. Krzysztofa Baranowskiego, który nie zamierza iść na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, służący przyszłym pokoleniom. Najpierw jednak musi stoczyć samotny bój o fundusze, by ten żaglowiec marzeń mógł powstać, a jednocześnie zmaga się z postępującą chorobą żony – Bogumiły Wander, niegdyś popularnej prezenterki telewizyjnej.

Ta swoista, tym razem lądowa podróż Kapitana – od drzwi do drzwi, od spotkania do spotkania, jest pretekstem do przypomnienia historii Krzysztofa Baranowskiego, jednego z największych polskich żeglarzy (dwukrotnie opłynął świat w samotnych rejsach), pioniera edukacji morskiej. W 1980 r. doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego Pogoria, tworząc unikatową na skalę światową „Szkołę pod żaglami”, kształcącą młodzież podczas dalekomorskich rejsów. Obecnie Pogoria należy do prywatnego armatora, ale Kapitan się nie poddaje – ma projekt kolejnego żaglowca. Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, dokonania Kapitana mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

Gdyńskie Centrum Filmowe grać będzie „Kapitana” od piątku, 19 lutego, przez cały nadchodzący tydzień. Natomiast Kino Kameralne Cafe w Gdańsku zaprasza w ten piątek na specjalny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserem – Kryspinem Plutą o godz. 17.30.

Od redakcji: Z informacji medialnych dowiadujemy się, że stan zdrowia Kapitana Krzysztofa Baranowskiego, legendy żeglarstwa, pogorszył się. Panu Kapitanowi życzymy powrotu do zdrowia.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.