Japońska sztuka awangardowa i prace brytyjskiego rysownika

11 Gru

Okładki płyt winylowych, zdjęcia, książki, plakaty i rysunki będzie można oglądać jeszcze przed świętami w ośrodkach Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Przed nami dwa ciekawe i ważne wernisaże: wystawa japońskiej sztuki awangardowej i wystawa ponad stu prac brytyjskiego rysownika i ilustratora Nicka Wadleya.

W obu budynkach CSW Łaźnia 1 i Łaźnia 2 trwają obecnie prace nad montażem wystaw, które wiąże osoba legendarnej kuratorki Jasi Reichardt.

Jasia Reichardt, kuratorka londyńskiej i gdańskiej wystawy: – „… już w 1967 roku ktoś opowiedział mi o pewnym tokijskim artyście, który zaprojektował oryginalny pokój. Gdy się do niego wchodziło sprawiał wrażenie pustego. Dopiero po podświetleniu pomieszczenia promieniami UV okazywało się, że jest on w pełni umeblowany: zwiedzający dostrzegali kontury stołów, krzeseł i regałów z książkami. Nigdy nie widziałam tego pokoju, ale gdy pojechałam do Japonii po raz pierwszy, udało mi się obejrzeć wyjątkowe dzieła sztuki, w których wykorzystano fluorescencyjne materiały”.

Dokładnie 50 lat temu wystawa „Fluorescent Chrysanthemum” została zaprezentowana w londyńskim Institute of Contemporary Art. Wybrane prace pokazywanych wtedy japońskich artystów awangardowych będzie można zobaczyć w CSW Łaźnia 1 w Gdańsku Dolnym Mieście (ul. Jaskółcza 1) na wystawie pod tytułem „Fluorescent Chrysanthemum Remembered”.

Tytuł wystawy nawiązuje do efektu fluorescencji wykorzystywanego w pracach japońskich artystów oraz do mnshō – japońskiego odpowiednika herbu w formie chryzantemy – wyjaśnia Emilia Golnik z CSW Łaźnia, koordynatorka wystawy.

Na wystawie w CSW Łaźnia 1 będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia, filmy, kalendarze, książki, plakaty, okładki płyt winylowych, grafiki, zapisy nutowe oraz dokumentację wystawy z 1968 roku autorstwa m.in. Kohei Sugiury (projektanta londyńskiej wystawy) oraz Katsushiro Yamagochiego.

‚Man dancing’, praca Nicka Wadley’a na wystawie w CSW Łaźnia 2

Oprócz awangardy japońskiej, osoby które odwiedzą CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie (ulica Strajku Dokerów 5) będą mogły zobaczyć wystawę ponad 100 prac brytyjskiego rysownika i ilustratora Nicka Wadleya. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. satyryczne prace publikowane w latach 90. i na początku XX wieku w Daily Telegraph Magazine, Royal Academy Magazine oraz w Financial Times, książki różnych autorów z jego ilustracjami i … gablota osobliwości – zawierająca drobne przedmioty wykonane przez Nicka Wadleya i rzeczy podarowane mu przez przyjaciół. Na ekspozycji pojawią się też portrety artysty wykonane przez Franciszkę Themerson.

W siedzibie CSW Łaźnia 2 odbędą się 13 i 14 grudnia dwa wernisaże. Zobaczymy prace japońskich artystów awangardowych oraz brytyjskiego rysownika Nicka Wadley’a
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

FLUORESCENT CHRYSANTHEMUM REMEMBERED:

Wystawa: 14 grudnia 2018 – 24 lutego 2019, wernisaż: piątek, 14 grudnia 2018, godz. 18:00 (wstęp wolny). Łaźnia 2, Gdańsk – Dolne Miasto

PEŁNA INFORMACJA

NICK WADLEY W GDAŃSKU

Wystawa: 13 grudnia 2018–17 lutego 2019, wernisaż: 13 grudnia 2018, godz. 18:00. Łaźnia 2, Gdańsk – Nowy Port.

Fot.tyt.: W siedzibie CSW Łaźnia 2 odbędą się 13 i 14 grudnia dwa wernisaże. Zobaczymy prace japońskich artystów awangardowych oraz brytyjskiego rysownika Nicka Wadley’a
Jerzy Pinkas/gdansk.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.