Janusz Plota. 30 lat pracy twórczej

13 Mar

Wspólnota Gdańska wraz z Partnerami zaprasza do Centrum Wystawienniczo –Kongresowego AmberExpo. Już 16 marca o 16.00 rozpocznie się tam wernisaż wystawy Janusza Ploty z okazji 30. lecia pracy twórczej. Do wspólnego świętowania Janusz Plota zaprosił swoich przyjaciół: Ryszarda Grazdę, Marka Modela oraz Wojciecha Sęczawę.

Janusz Plota / 1957 / malarz, performer, rzeźbiarz, niezależny kurator sztuki.

Ukończył (1986) Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Założyciel Formacji Sztuki Tranzytowej. Prace Janusza Ploty znajdują się, m.in. w Parku Rzeźby Changchun, Chiny; w Muzeum Rzeźby Changchun, Chiny; w Muzeum Narodowym Ubon Ratchathani, Tajlandia; w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w innych polskich muzeach i kolekcjach sztuki.

Ryszard Grazda / 1952 / grafik, malarz, fotografik, nauczyciel akademicki
Absolwent (1981) Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace gromadzą: Muzeum Narodowe – Kraków, Warszawa, Katowice, Zielona Góra, Muzeum Sztuki Współczesnej – Filadelfia, Boston, Waszyngton, USA oraz kolekcjonerzy prywatni w Polsce, Europie, USA, Japonii i Australii. Jest pedagogiem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Marek Model /1959 / malarz, rysownik, animator kultury, nauczyciel akademicki
Jest absolwentem (1985) Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Jest inicjatorem wielu działań artystycznych integrujących lokalne środowisko artystyczne. W latach 2000-2007 był dyrektorem Galerii Rysunku „Nowa Oficyna”. Współtworzył gdańskie galerie sztuki „Baszta” i „Biuro”. Wykłada na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

Wojciech Sęczawa / 1961 / rzeźbiarz, rysownik, nauczyciel akademicki
Ukończył (1986) Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Swoje prace prezentował w prestiżowych galeriach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Elblągu, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie oraz w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji, Francji, Szwajcarii oraz USA. Pracuje jako kierownik Pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

plota2

Janusz Plota o wystawie: – Kolażowy rysunek to zapis moich notatek z podróży artystycznych. Fragmenty map, materiały antykwaryczne, notatki , skany, czyli wszystko to, co jest zapleczem własnej pracowni albo warsztatem wytworzonym podczas pobytów prezydenckich w Polsce, Europie i Azji. Figuratywny czy abstrakcyjny rysunek wybranych prac z okresu 2016-2015 z aneksem porównawczym z 2014–2016,2012–2016 i dokumentacją z okresu 2006-2016 to nic innego jak uniwersum współczesnego rysunku.
Rysunek naturalistyczny zostaje przeciwstawiony rysunkowi abstrakcyjnemu na folii ,jako niezależnej przestrzeni ikonosferycznej. Obok mojego rysunku-obiektu pojawią się dzieła kilku zaprzyjaźnionych artystów: Ryszarda Grazdy z Krakowa ,Marka Modela i Wojciecha Sęczawy z Gdańska. Jako ,że wystawa powstawała na zasadzie impulsu miejsca i czasu a ten wybór dyscypliny twórczej symbolizuje jedynie obszar współczesnej sztuki od zapisu na tradycyjnym kartonie po znak graficzny zawieszony w zaanektowanej przestrzeni biurowca na galerię sztuki współczesnej. Pokaz sztuki transarchetypicznej podczas Targów Amberif potwierdza wagę przekazu sztuki do znaczenia bursztynu, jako magnesu Autostrady Kultury ,do której to Gdańsk od dawna należy. Rok 2016 potraktowałem jako rok rysunku i z tą myślą pokazuję rysunek w galeriach i przestrzeniach biurowych i publicznych Gdańska. Współczesny rysunek wychodzi poza ramy twórczego dzieła. Jest dyscypliną samą w sobie a raczej wraca na podium szlachetnych dyscyplin. Dzieła rysunkowe moich kolegów z sąsiedztwa ścian holu biurowca Amber Expo z pewnością będą nawiązywały językiem materii i konstrukcji grafiki, kartonu czy deski. Z Wojtkiem Sęczawą byliśmy na roku ,gdzie broniliśmy nasze dyplomy w 1986 roku, ja z malarstwa ,Wojtek z rzeźby. W słynnej już dzisiaj pracowni Kacha Ostrowskiego z Markiem Modelem uprawialiśmy malarstwo i nie tylko ,ponieważ była to wyjątkowa pracownia dyscyplin wszelkich. Ryszard Grazda, przedstawiciel starej-dobrej grafiki krakowskiej, to artysta współtworzący moje pokazy transarchetypiczne ,zaprzyjaźniony z moim domem i Gdańskiem. Wszyscy artyści współtworzyli obraz Galerii Stodoła w Szumiłowie albo warsztaty twórcze związane z tym miejscem ekologicznego tworzenia. Impuls tranzytu twórczego zasygnalizowany w GSS podczas projektów sympozjalnych teraz owocuje w postaci wspólnych pokazów w Gdańsku.

wernisaż 16 marca / 16.00
wystawa 17–19 marca / 10.00-18.00
Centrum Kongresowo–Wystawiennicze AmberExpo Gdańsk, ul. Żaglowa 11

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.