Jak Gdynia promuje czytelnictwo?

26 Kwi

Gdynia rzuca rękawicę, malejącemu z roku na rok, czytelnictwu. Powstaje projekt: Miasto Słowa/Czytelnik-Kreator, który ma szansę zainteresować nie tylko fanów czytania, ale także tych, którzy omijają książki szerokim łukiem. Jak Gdynia będzie nas zachęcać do odnowienia przyjaźni z literkami?

Miasto Słowa/Czytelnik-Kreator to cykl wydarzeń promujących aktywne czytelnictwo. Drugim celem jest zareklamowanie idei wprowadzenia literatury do przestrzeni miejskiej tak, by dostęp do książek był jak najłatwiejszy co mogłoby się przyczynić do poprawy czytelnictwa.

Akcja będzie mieć formę trzech Weekendów Literackich: 26-27 kwietnia, 24-25 maja oraz 28-29 czerwca 2014 roku. Wydarzenia organizowane będą m.in. w: InfoBox, Dworzec PKP Gdynia Główna, Cafeart U Muzyk’uff, Cafe Księgarnia Vademecum. Na chętnych czeka wiele atrakcji: warsztaty literackie pod kierunkiem Krzysztofa Cezarego BuszmanaMacieja Łyszkiewicza, spotkania z autorami: Małgorzatą Rejmer („Toksymia”, „Bukareszt kurz i krew”) oraz Ewą Lenarczyk („Nasza Klasa i co dalej”, „Zojda z Bieszczad”). Organizatorzy przewidują także liczne akcje miejskie oraz projekt Laboratorium Słowa/Strefy Kreatora w gdyńskim InfoBoxie, którego celem jest zachęcenie do podjęcia własnych prób pisarskich.

źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Jedną z ciekawszych inicjatyw towarzyszących akcji jest współpraca z PKP. Jej owocem ma być tzw. Czytelnia Dworcowa, umiejscowiona w dworcu głównym w Gdyni. Czytelnia powstanie na przeciwko kas biletowych. Projektanci zadbają o niebanalny wystrój, tworząc w ten sposób przestrzeń przyjazną czytelnikom, gdzie każdy podróżny w oczekiwaniu na pociąg będzie mógł zapoznać się np. z dziełami laureatów Nagrody Literackiej Gdynia lub poczytać czasopisma.

Swoją akcję organizuje także ZKM Gdynia. W wybranych autobusach będzie można spotkać aktorów recytujących znane utwory literackie. Podróżni będę mieli okazję obcować z literaturą w niecodzienny, atrakcyjny sposób, a wszystko w ramach projektu: „Słowo do kontroli”.

Oprócz tego we współpracy z Teatrem Gdynia Główna powstaje Chór Czytelników. Happening autorstwa Idy Bocian i Ewy Ignaczak na podstawie tekstu Wiesława Myśliwieckiego pt. „Ostatnie rozdanie”. Chętni do wzięcia udziału w tym wydarzeniu proszeni są wysłanie swojego zgłoszenia na adres: teatr@teatrgdyniagłówna.pl.

Wymienionym wyżej akcjom towarzyszy konkurs na tweet literacki. Rozstrzygnięcie nastąpi 10 czerwca 2014 roku.  Zwycięski tweet wraz z imieniem i nazwiskiem autora zostanie wydrukowany na torbach, zakładkach i smyczach. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na dom hospicyjny dla dzieci: „Bursztynowa przystań”. By zgłosić swój tweet musimy go oznaczyć tagiem: #miastoslowa, wypełnić formularz na stronie www.miastoslowa.pl i wysłać e-mail na adres: info@miastoslowa.pl.

PROGRAM 1. WEEKENDU LITERACKIEGO:
26.04 / sobota

10.00-22.00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa

12.00-13.30 / InfoBox
14.00-15.30 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty z drabblami
Prowadzenie: Rafał Kuleta
Ilość miejsc: 30

16.00-18.00 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty komiksowe
Prowadzenie: dr Elżbieta Żukowska (scenariusz) + Jakub Babczyński (rysownik)
czyli autorzy komiksu o Gdyni „Miasto z widokiem”
Ilość miejsc: 30

14.00-15.30 / U Muzyk’uff
Laboratorium Słowa: warsztaty dla tekściarzy
Prowadzenie: 
Maciej Łyszkiewicz (kompozytor, autor tekstów piosenek) + Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów)
Ilość miejsc: 40
+ akcja z Teatrem Gdynia Główna “Słowo do Kontroli”

Recytacje w autobusach ZKM w oparciu o fragmenty tekstów literackich nagrodzonych NLG w 2013r. – „Ocalenie Atlantydy” Zyty Oryszyn, „Sylwetki i cienie” Andrzeja Sosnowskiego

27.04 / niedziela

10.00-22.00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa

14.30 / Cafe Księgarnia Vademecum
Spotkanie z Ewą Lenarczyk

16.00 / Cafe Księgarnia Vademecum
Klub Czytelnika – otwarta dyskusja literacka na temat świata kobiecych doświadczeń
w opowiadaniach ubiegłorocznej noblistki Alice Munro
Animator dyskusji: Elżbieta Wierszko

17.30 / U Muzyku’ff
Małgorzata Rejmer w rozmowie z dr Elżbietą Żukowską

źródło fot. tytułowej: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.