Spotkanie z autorem książki „Imigranci. Opowieści nie tylko dla Niemców”*

12 Mar

Wydawnictwo Oskar oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają na wieczór literacki z książką „IMIGRANCI. Opowieści nie tylko dla Niemców” autorstwa Krzysztofa Marii Załuskiego. Spotkanie odbędzie się w piątek, 18 marca w Bibliotece Oliwskiej o godz. 18:00. Wstęp wolny. 

Imigranci to ostatnio dyżurny temat w mediach, nie schodzący z czołówek gazet i ekranów telewizji. Stykamy się z nim na co dzień, ale nie uświadamiamy sobie, że imigrant to niekoniecznie człowiek na pryczy w obozie dla uchodźców. Żeby nim zostać, wystarczy „psychiczna bezdomność” – stan, w którym nigdzie nie czujemy się u siebie, a dookoła widzimy jedną barwę – czerń.

Udowadnia to Krzysztof Maria Załuski, który kolejnym zbiorem opowiadań powraca do swojej głównej pasji literackiej: emigracji, zarówno tej przestrzennej, jak i mentalnej. Jego „IMIGRANCI. OPOWIEŚCI NIE TYLKO DLA NIEMCÓW” (Wydawnictwo Oskar) to postaci z
krwi i kości, które burzą stereotyp „szczęśliwej codzienności”. Jest ona bowiem dla nich pasmem udręk, które wytrzymują tylko najsilniejsi.

Załuski opisuje świat, którym rządzi darwinowska logika przetrwania, gdzie rodzice postrzegają swoje dzieci jako dawców organów, a piękny zapach Schwarzwaldu przykrywa woń rozkładających się trupów. W tych opowieściach każda rewolucja nie tyle zjada własne dzieci, co konsumuje je latami, a wyjściem z tego jest najczęściej śmierć, własna lub cudza. Książkę tę można określić jako reporterską beletrystykę, która krok po kroku rekonstruuje „abecadło zła” kryjące się w ludzkiej naturze.

Autor książki to prozaik, publicysta, założyciel i redaktor Pomorskiej Gazety Opinii
„Riviera”. Jako dwudziestoparolatek wyjechał za granicę, gdzie spędził prawie dwie dekady, najpierw w Londynie, później na pograniczu niemiecko-szwajcarskim. Debiutował w Polskim Radiu w 1980 roku, współpracował także z rozgłośniami radiowymi w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Kanadzie. Napisał m. in. „Tryptyk bodeński” (1996), „Szpital Polonia” (1999) oraz „Wypędzeni do raju” (2010). Na motywach jednego z jego opowiadań TVP zrealizowała film „Wszyscy jesteśmy obcy” (reż. Krzysztof Magowski). Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Mówiąc najprościej: Zapraszamy Państwa do piekła. To jest jedna z najczarniejszych książek jakie zdarzyło mi się przeczytać. Czerń, czerń, czerń i tak aż po najdalsze horyzonty człowieczeństwa oraz społeczeństwa. Nie mam pojęcia czy Załuski jest tutaj dziennikarzem, czy pisarzem. Czy zapisuje to co istnieje, czy tylko własne zmory. I jedno i drugie jest tak samo przeraźliwe. Niech diabli wezmą taką realność. Czapki z głów przed taką imaginacją – recenzuje Andrzej Stasiuk.

Te opowiadania są rzeczywiście krwawe… Poza tym lakoniczne, okrutne i dziwne w tym dobrym sensie niesamowitości. Dobre i bardzo charakterystyczne – ocenia książkę Olga Tokarczuk.

Wieczór literacki z książką „IMIGRANCI. Opowieści nie tylko dla Niemców” z udziałem autora – Krzysztofa Marii Załuskiego odbędzie się w piątek, 18 marca w Bibliotece Oliwskiej o godz. 18:00. Wstęp wolny.

*– Artykuł sponsorowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.