Globaltica w Klifie – wystawa plakatów i wspólne granie

9 Lip

Tegoroczny Festiwal Globaltica nie ogranicza się tylko do Kolibek, ale odbędzie się także w Galerii Klif. Na gości Galerii czeka wystawa, a dzieci będą mogły wziąć udział w inspirujących warsztatach. To kolejna inicjatywa gdyńskiego Klifu, który realizuje działania, przybliżające odwiedzającym różne oblicza sztuki. Tylko w okresie wakacji, w Klifie będą zorganizowane aż trzy wystawy tematyczne.

W tym roku Festiwal Globaltica potrwa pięć dni (17-21 lipca). Jego program to najciekawsza muzyka świata, warsztaty, spotkania z literaturą podróżniczą, teatr dla najmłodszych i inne atrakcje.

Globaltica na plakatach
Od piątku, 5 lipca, w Galerii Klif już trwa wystawa festiwalowych plakatów. a wszystko odbywa się w ramach Festiwalu Globaltica. Wystawa będzie trwała do końca tego miesiąca, a jej główna część jest umieszczona na parterze przy fontannie. Autorem prezentowanych prac jest Piotr Pucyło.

Wszystkie plakaty są pozytywne. Ma być kolorowo, prosto, wielokulturowo i wesoło – mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu i autor plakatów. – W warstwie graficznej jest sporo zapożyczeń z tradycyjnego wzornictwa ludowego z różnych stron świata. Inspiracje? Pojawiają się podczas podróży. Inspiracją często jest sztuka ludowa, ale też muzyka. Nawiązania do instrumentów muzycznych są widoczne na plakatach.

Warsztaty dla dzieci i bajkoczytanie
W Galerii Klif odbędą się również festiwalowe warsztaty dla dzieci. W czwartek, 18 lipca będą to „Rytmy ziemi” – zajęcia ukazujące niezwykły świat bębnów i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Każdy z uczestników stanie się członkiem „Orkiestry Perkusyjnej”. W programie zawarta będzie część terapeutyczna – bajki i opowieści w połączeniu z muzyką relaksacyjną na żywo. Z kolei w piątek, 19 lipca, dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach „Owady i węże”, podczas których stworzone zostaną barwne eko-zwierzaki. Kolorowe węże, pszczoły, muchy, pająki tworzone będą w duchu upcyclingu i ekologii.

Klif rozszerza współpracę kulturalną
Galeria Klif, stałe miejsce na handlowej mapie Trójmiasta, jest otwarta na lokalną społeczność, wspiera gdyńskie inicjatywy. Od 12 lipca będzie można oglądać również wystawę historycznych zdjęć z gdyńskich plaż. Ekspozycja jest przygotowywana wspólnie przez Muzeum Miasta Gdyni i Klif. Przez ponad dwa tygodnie obie wystawy – plakatów oraz zdjęć – będą funkcjonowały w tym samym czasie.

Cieszę się, że ta znana i lubiana przez gdynian galeria handlowa aktywnie włącza się w życie społeczne i kulturalne naszego miasta. Globaltica to festiwal, który przyciąga brzmieniami i niesamowitą atmosferą, a wystawy, które w tym czasie można obejrzeć w Klifie, z pewnością zwiększają jego atrakcyjność – mówi Maja Wagner, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. kultury.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.