„Girl”

19 Lis

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku i Krytyka Polityczna w Trójmieście zapraszają na pokaz filmu „Girl” (2018), nominowanego do Złotego Globu, będącego objawieniem festiwalu w Cannes. Film pokazuje drogę jaką przechodzi 15-letnia transdziewczyna podążająca za karierą tancerki baletowej oraz jednocześnie niekonwencjonalną historię dojrzewania i poszukiwania odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość.

20 listopada jest dniem pamięci o osobach transpłciowych, dlatego w czasie dyskusji organizatorki chciałyby poruszyć temat transpłciowości oraz różnych związanych z nią aspektów społecznych, a także wspólnie zastanowić się, w jaki sposób możliwe jest wsparcie osób trans.

PROJEKCJA FILMU „GIRL” + DYSKUSJA
Kiedy: środa, 20 listopada 2019, godz. 18:00
Miejsce: Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro), 80-802 Gdańsk
Udział bezpłatny.

Prowadzenie: Magdalena Nowacka – psycholożka pracująca w Fundacji Centrum Praw Kobiet, Stowarzyszeniu „Przyjazna Dłoń” oraz członkini fundacji „Otwarte Idee”. Studentka seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi grupy wsparcia dla osób trans i osób im bliskich przy Stowarzyszeniu na rzecz osób LGBT Tolerado.

W dyskusji udział weźmie: Karolina Kęsik– członkini zarządu Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado, działa na rzecz lokalnej społeczności osób transpłciowych, współorganizatorka Trójmiejskiego Marszu Równości. Tolerado współpracuje m.in. z Ka– Blog transpłciowej dziewczyny, Fundacją Trans-Fuzja i KPH wspólnie starając się pomagać osobom transpłciowym.

Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu filmowego poruszającego tematykę dyskryminacji oraz wykluczenia. Fabuła filmów dostarcza przykładów, dzięki którym łatwiej zrozumieć i wytłumaczyć zjawiska niezrozumiałe oraz pozwala na wczucie się w pozycję osoby, która doświadczyła przemocy lub wykluczenia. Po każdej projekcji odbywa się dyskusja odnosząca się do filmu, prowadzona przez zaproszonego/ą specjalistę/kę w danej problematyce. Świetlica Krytyki Politycznej umożliwia stworzenie bezpiecznej i kameralnej przestrzeni do dyskusji, a rolą prowadzących i specjalistów/ek jest ekspercka analiza problematyki, umożliwiająca pełniejsze zrozumienie bohaterów/ek filmów i bezpośrednio dotykająca problemu dyskryminacji ze względu na płeć, stereotypów i wykluczenia.

Pytania organizacyjne można kierować na adres: magdalena.nowacka@cpk.org.pl

Organizatorki: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk i Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA w Trójmieście.

Projekt filmowy jest częścią projektu „W stronę równości – przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć” dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

Fundacja Centrum Praw Kobiet to organizacja, której misją jest działanie na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym oraz w rodzinie. Klientki Centrum mogą liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne i pomoc prawną, a w razie potrzeby, również pomoc w znalezieniu dachu nad głową czy asystę w sądzie lub na policji. Wolontariuszki CPK prowadzą warsztaty, organizują szkolenia i wydają publikacje poświęcone problemowi przemocy wobec kobiet. Zostań wolonatriuszem/wolonatriuszką i dołącz do nas jeszcze dziś! Mamy mnóstwo do zrobienia!

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.