Gdańskie Miniatury w październiku – Obrona Poczty Polskiej

4 Paź

We wrześniu ruszyła kolejna edycja Gdańskich Miniatur – projektu edukacyjnego realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. W roku szkolnym 2013/2014 tematyką spotkań są wojny oraz bitwy, które miały miejsce na terenie Gdańska. Drugi spacer z przewodniczką i portalem iBedeker odbędzie się 24 października, a jego tematem będzie Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku.

Spacery w ramach Gdańskich Miniatur dzięki swojej ciekawej formie łączącej historię z grą terenową i konkursami cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i uczennic oraz nauczycieli i nauczycielek gdańskich szkół. W ubiegłorocznej edycji w spacerach wzięło udział aż 1500 uczestników i uczestniczek. Na wrześniowy spacer po Westerplatte wpłynęły 32 zgłoszenia na łącznie 648 osób! Niestety, organizatorzy mają ograniczone możliwości i na każde spotkanie przyjmowane są 3 grupy po 50 osób.

Miniatury_logo_pazdzienik2013

W październiku uczestnicy Gdańskich Miniatur dowiedzą się, jak wyglądała obrona budynku Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r. Zapoznają się z losami 58 osób, Polaków i Polek, którzy 14 godzin (od godz. 4:45 do godz. 19.00) walczyli z atakującymi ich siłami hitlerowskimi. Uczniowie i uczennice przekonają się, jak cywile w obronie własnej dokonywali niezwykłych czynów. Przewodniczka opowie o ucieczce kilku pocztowców, która mogłaby stać się kanwą filmu sensacyjnego, o tym jak hitlerowska propaganda wykorzystała postać Małgorzaty Pipki oraz o pierwszej dziecięcej ofierze wojny – 11-letniej Erwince Barzychowskiej. Wszystkie miejsca, które noszą ślady walk, bądź upamiętniające tamte wydarzenia będzie można odszukać na mapie, a następnie udać się tam samemu, z pomocą mapki lub wybrać się na spacer z przewodniczką i portalem iBedeker 24 października.

Zgłoszenia na spacer przyjmowane są do dnia 14 października (poniedziałek) 2013 r. z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 24 października będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail:miniatury@ikm.gda.pl. Spacer przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych – od klas IV do ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Maksymalnie zgłaszana grupa może mieć 30 osób, a grupy podczas spacerów liczą maksymalnie 50 osób. Spacery są bezpłatne i trwają ok 1,5 godziny. Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 17 października (czwartek) 2013 r.

Opis trasy, mapka do pobrania i formularz konkursowy są dostępne na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.

Polecamy!

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.