Galion 2015

22 Kwi

Ogłoszono nominacje do Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni „Galion”. Laureatów poznamy 25 kwietnia, podczas gali w Gdyńskim Centrum Filmowym. 

KATEGORIA: KREACJA ARTYSTYCZNA

JAROSŁAW BUJNY
Jarosław Bujny jest grafikiem projektantem związanym z Gdynią nie tylko przez fakt zamieszkania ale także poprzez twórczość projektową realizowaną w Gdyni a także dla Gdyni, gdzie prowadzi studio projektowe. Zaprojektował między innymi logotyp Galionów Gdyńskich, wiele plakatów promujących imprezy Gdyńskich instytucji kultury, a także tablicę upamiętniającą Prezydent Gdyni Franciszkę Cegielską. Aktualnie jest doktorantem Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2015 wykazał się następującą aktywnością zwieńczoną otrzymaniem w grudniu 2015 roku stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia przyznawane doktorantom na rok 2015/2016. Uzyskał liczne nagrody w konkursach artystycznych o znaczeniu międzynarodowym.

GRZEGORZ CHRAPKIEWICZ
Aktor, reżyser, pedagog. Wychowanek krakowskiej PWST. Jako aktor debiutował w krakowskim Starym Teatrze w spektaklu J. Jarockiego „Mord w katedrze”.  Swoje największe kreacje aktorskie stworzył w trójmiejskich teatrach. Widzowie pamiętają go z takich ról, jak Bojarski w „Zmierzchu” J. Babel w reż. T. Bradeckiego, Mazurkiewicz w „Żołnierzu Królowej Madagaskaru” J. Tuwima w reż. J. Gruzy czy Vielbrand we „Wróżbach kumaka” G. Grassa w reż. K. Babickiego. Nie mniejsze sukcesy odnosi jako reżyser, głównie tekstów z wymagającego wielkiej precyzji i dobrego smaku repertuaru komediowego i farsowego (m. in. „Run for Your Wife”, „Nie teraz kochanie” w Teatrze Wybrzeże czy „O co biega?” w gdyńskim Teatrze Muzycznym). W Operze Bałtyckiej zrealizował m.in. kontrowersyjny spektakl „Wesele Figara” W. A. Mozarta (Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego), „Księżniczkę czardasza” E. Kalamana i „Mozarta i Salieriego” M. Rimskyego-Korsakova. W 2015 roku Grzegorz Chrapkiewicz z powodzeniem zrealizował kolejny spektakl na deskach gdyńskiego Centrum Kultury. W kwietniu odbyła się premiera „Napisu” Géralda Sibleyrasa. Realizacja z udziałem znanych trójmiejskiej publiczności aktorów, m.in. Magdaleny Smuk, Ewy Gierlińskiej, Rafała Ostrowskiego i Andrzeja Śledzia, spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki.

JACEK BAŁA

Jacek Bała, zaledwie 34-letni reżyser o bardzo dojrzałym podejściu do materii teatru zachwycił myśleniem o teatrze podczas czytań do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Na scenie Teatru Miejskiego zadebiutował w listopadzie reżyserią spektaklu Amadeusz. Dzięki gotowości i dojrzałości, przejrzystej koncepcji i mocnym zabiegom inscenizacyjnym reżysera Jacka Bały oraz doskonałej grze całego zespołu, Amadeusz stał się przykładem triumfu mądrego, kostiumowego teatru.

KATEGORIA ANIMACJA KULTURY

EMILIA SMENTEK
Emilia Smentek z wyjątkową pasją prowadzi działalność popularyzującą literaturę piękną – w roku 2015 była autorką programu Festiwalu Miasto Słowa, prowadziła wiele aktywności proczytelniczych w księgarni Vademecum, w której stworzyła przestrzeń otwartą dla wszelkich przejawów kultury.

EWA IGNACZAK, IDA BOCIAN
Ewa Ignaczak, Ida Bocian. 8 premier, 53 spektakli dla dzieci i długa lista zrealizowanych projektów kulturalnych, tak wyglądał rok 2015 w Teatrze Gdynia Główna, założonym i kierowanym przez Ewę Ignaczak i Idę Bocian.

FUNDACJA FAB LAB TRÓJMIASTO
Fundacja Fab Lab Trójmiasto – Fab Lab Trójmiasto w 2015 roku zrealizował kilkadziesiąt warsztatów w Gdyni w przestrzeni tuBAZY. Promował m.in. działania na styku technologii, ekologii oraz kultury stawiając na zrównoważony rozwój oraz rozwijając projekty Fab Lab Kids oraz Fab Lab w Drodze.

galion1

KATEGORIA MECENAT

Opec Sp. z o.o. – firma systematycznie wspiera działania Teatru Miejskiego, Angażując się w przedsięwzięcia artystyczne, zwłaszcza edukacyjne, odbywające się nie tylko w siedzibie Teatru przy ul. Bema, ale także na Scenie Letniej w Orłowie.

Remontowa Lighting Technologies. Wykonanie kompleksowego i nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego statku – muzeum „Dar Pomorza”, a w szczególności jego masztów, przyczyniła się do efektownego wyróżnienia jednego z najbardziej atrakcyjnych zabytków Gdyni.

Trefl S.A. – Trefl od lat angażuje się w rozwój kultury i sportu na Pomorzu. W roku 2015 firma wspierała większość działań Centrum Kultury w Gdyni wykazując się niezwykłą elastycznością, spontanicznością i pełną gotowością do działania.

Allcon – Firma Allcon od lat wspiera działania Muzeum Miasta Gdyni. W roku 2015 była jednym ze sponsorów wystawy indywidualnej Kacpra Kowalskiego „Efekty uboczne”, laureata ubiegłorocznej nagrody „Galion Gdyński”.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.