Filmowe spacery po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet. Po ukraińsku i rosyjsku

18 Sty

Instytut Kultury Miejskiej przygotował filmowe relacje ze spacerów organizowanych w październiku w ramach projektu Metropolitanka – po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzali Pomorzanie pochodzenia rosyjskiego i ukraińskiego. Teraz w spacerach można wziąć udział ponownie – wirtualnie. O dziejach najważniejszego w Polsce zakładu przemysłowego z perspektywy kobiet posłuchamy na YouTubie. Filmy są z polskimi napisami.

„Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать” to projekt, w ramach którego w październiku po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzali nowi przewodnicy – osoby ze społeczności ukraińskojęzycznej i rosyjskojęzycznej mieszkające na Pomorzu. Wcześniej Instytut Kultury Miejskiej, pomysłodawca i organizator „Metropolitanki”, przeprowadził cykl szkoleń przewodnickich i spotkań przybliżających stoczniowe herstorie (z ang. her story – „jej historia”, w nawiązaniu do his story – „jego historia”) dla osób posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim.

Była to kolejna okazja, by poznać dziedzictwo industrialne Stoczni Gdańskiej i historię Solidarności z punktu widzenia kobiet – robotnic, suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek czy uczestniczek strajków. Stawiający pierwsze kroki pod okiem miejskich animatorów stoczniowi przewodnicy dowiadywali się między innymi, jaką rolę pełniły kobiety w życiu najsłynniejszego polskiego zakładu przemysłowego i na czym polegała ich praca – następnie tę wiedzę przekazywali dalej, w swoich ojczystych językach.

Osoby, które zgłosiły się do programu, przeprowadziły się do Polski z różnych powodów: politycznych, zawodowych lub osobistych. Jak zauważają organizatorzy, choć ich motywacje i historie za nimi stojące były inne, wspólna uczestnikom była chęć poznania swojego nowego miejsca życia, w tym jego przeszłości, nie tylko tej, którą można znaleźć w podręcznikach.

Do udziału w projekcie zgłosiło się wiele entuzjastycznych osób o bardzo wysokich kompetencjach. Z racji ograniczenia publiczności przy spotkaniach na żywo, współpracowaliśmy w sumie z 30. osobami – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej, koordynatorka projektu.

Mariana Butchak fot. Kamila Chomicz
Mariana Butchak/fot. Kamila Chomicz

Zwieńczeniem projektu są dwa filmowe spacery: w języku ukraińskim i rosyjskim, które Instytut Kultury Miejskiej umieścił na swoim kanale YouTube (filmy są z polskimi napisami). To między innymi ukłon w stronę tych, którzy nie mogli wziąć udział w październikowych oprowadzaniach, z powodu obostrzeń wynikających z pandemii.

Organizacja spacerów mających wieńczyć projekt, przez sytuację pandemiczną została utrudniona. Choć cieszyły się dużą popularnością, w terenie mogliśmy spotkać się tylko siedem razy, i to z ograniczoną ilością uczestników. Dlatego postanowiliśmy stworzyć spacery filmowe – tłumaczy Anna Urbańczyk.

Ilia Pyzhin fot. Kamila Chomicz
Ilia Pyzhin/fot. Kamila Chomicz

W filmach, przybliżających szerszej publiczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej, przede wszystkim mieszkającej na Pomorzu, ale nie tylko, opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej, uczestnicy i uczestniczki projektu opowiadają o swoich ulubionych tematach: wodowaniu i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek, Annie Walentyowicz czy Alinie Pienkowskiej.

Każdy z filmowych spacerów trwa około 10 min, dostępne są tutaj: wersja rosyjskojęzyczna, wersja ukraińskojęzyczna.

Także wykłady i webinarium, które odbyły się latem są zapisane i dostępne online w języku ukraińskim i rosyjskim na kanale YouTube IKM.

Projekt Metropolitanka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fot.tyt.: Mariana Butchak/fot. Kamila Chomicz.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.