Festiwal „Pociąg do Miasta”

14 Mar

Wspaniali ludzie teatru! Letni Festiwal „Pociąg do Miasta” otwiera się na gości! W drodze konkursu wyłoniona zostanie trójka twórców/grup offowe, która na przełomie lipca i sierpnia wystąpi przed gdyńską publicznością na 4 edycji festiwalu.

Organizowany od 2015 roku Letni Festiwal teatralny POCIĄG DO MIASTA na stałe wpisał się do kalendarza wakacyjnych imprez w Gdyni i z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze miłośników sztuki. Sukces tego przedsięwzięcia skłonił nas – organizatorów – do tego, by powtórzyć je w rozszerzonej formule. Jego modyfikacja w stosunku do poprzednich edycji polega na tym, że tym razem otworzymy się na gości z innych teatrów offowych i nadamy festiwalowi temat/ hasło przewodnie – „Stacja Niepodległa” – informuje Grzegorz Kujawiński, Manager PR i Rzecznik Prasowy TGG.

Poza spektaklami z repertuaru Teatru Gdynia Główna, w drodze ogólnopolskiego konkursu wyłonione zostaną trzy przedstawienia grane na deskach teatrów całej Polski, których zespoły gościnnie wystąpią przed gdyńską publicznością. Pozwoli to mieszkańcom na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk, a tym samym da lokalnej publiczności możliwość kontaktu z bieżącym życiem teatralnym i trendami nie tylko w Trójmieście.

Zasada Festiwalu pozostanie niezmienna: 13 prezentacji teatralnych w ciągu siedmiu dni, a każdy dzień (oprócz ostatniego) to dwa dialogujące ze sobą spektakle, które łączy wspólny temat. Scena w przypadku POCIĄGU DO MIASTA to pojęcie umowne, zmienia się bowiem co chwila – tu wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Gramy na podwórkach, tarasach, trawnikach, placach a każde z tych miejsc skradniemy na kilka dni i wypełnimy opowieścią! Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie ma bariery sceny i nie trzeba mieć wiedzy o teatrze, żeby wczuć się w to, co chcemy powiedzieć. Poprzez prezentowanie żywej sztuki teatru w wybranych przestrzeniach w pobliżu centrum Miasta (plaża, ogródki kawiarniane, schody przed muzeum Miasta Gdyni, podwórza kamienic, place) i wyjście poza mury teatralne, dokonujemy zbliżenia i osobistego spotkania z widzem, odartego z konwencji anonimowej i zimnej obserwacji z ciemności, z teatralnego fotela. Szukamy sytuacji, które mogłyby zmienić skostniałe relacje między sceną pudełkową a publicznością, a także między sceną a aktorem. Zapraszamy na spotkanie, wspólny dialog, akt tworzenia wspólnej metafizyki w miejscu do tego nieprzeznaczonym – dodaje Grzegorz Kujawiński.

Pociąg do Miasta/Krzysztof Winciorek Tekla Studio

W związku z nadchodzącą rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę,  Festiwal po raz pierwszy zyska przyświecające mu hasło przewodnie: „Stacja Niepodległa”. Na czas trwania Festiwalu Gdynia stanie się nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Celem jest doprowadzenie do spotkania artystów teatru, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów ciągle jeszcze podzielonej Polski. – Staramy się trzymać rękę na pulsie tych zmian, próbując poprzez teatr i w teatrze znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim świecie żyjemy i co może nas czekać w niedalekiej przyszłości – komentuje Rzecznik TGG.

NA ZGŁOSZENIA TGG CZEKA DO 30 KWIETNIA 2018.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony teatru TUTAJ.

Fot.tyt.: Pociąg do Miasta/Krzysztof Winciorek Tekla Studio.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.