Festival IN OUT 2018

21 Kwi

Kolejna edycja festiwalu IN OUT odbywa się w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście. W tej edycji festiwalu będzie można się przyglądać kreatywnemu potencjałowi uwidaczniającemu się podczas zetknięcia dwóch sztuk: tańca i filmu. Przeglądy filmów, pokazy taneczne i wykłady skupiać się będą wokół tematu TANIEC/OBRAZ.

Dance film, czyli artystyczny film taneczny, to hybrydyczny gatunek, który powstał gdy zapis wideo przestał pełnić jedynie dokumentującą funkcję w rejestrowaniu tańca i choreografii. Taniec i obraz spotykają się w nim na równych prawach, wzajemnie na siebie oddziałując. Z tego spotkania wynikają nowe inspiracje dla obu aktywności.

Hiroshi Wakamatsu „Each one another” Belgia 2017

Intencją tegorocznej edycji festiwalu jest przekrojowe przedstawienie tego mało jeszcze znanego w Polsce gatunku. Z jednej strony poprzez pokazy konkursowych filmów eksplorujących relację TANIEC/OBRAZ i zarysowanie teoretycznego tła podczas wykładów, z drugiej – angażując uczestników w warsztaty, spektakle taneczne, rozmowy i dyskusje.

PROGRAM FESTIWALU:

 

 

15:00 Przeglądy konkursowych filmów (2) + rozmowy z artystami

17:00 Wykład „Więcej niż obraz, więcej niż taniec, więcej niż film, czyli 9 wariacji na temat dancefilmu”/ Katarzyna Pastuszak

Katarzyna Pastuszak – tancerka, reżyserka i teatrolożka – przybliży hybrydalny charakter twórczości powstającej na skrzyżowaniu dwóch dyscyplin: tańca i filmu. Wykorzystując badania teoretyków dancefilmu, przyglądać się ona będzie temu gatunkowi z różnej perspektywy.

18:00 Pokaz filmów: Dancer, Play (Part 2), Rite / Dara Friedman
Podczas projekcji zaprezentujemy trzy prace Dary Friedman:
DANCER, 2011, 25:00
PLAY (Part 2), 2013, 15:00
RITE, 2014, 4:10

22 kwietnia

12:00–16:00 Warsztaty / Dara Friedman
Podczas trwania festiwalu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, które poprowadzi nasza gościni i jurorka konkursu – Dara Friedman. Była tancerka, a obecnie twórczyni wideo artu, często wykorzystuje taniec jako temat swoich prac wideo.

13:00 Przeglądy konkursowych filmów (3) + rozmowy z artystami

15:00 Przeglądy konkursowych filmów (4) + rozmowy z artystami

16:30 Wykład performatywny „5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii” / Marta Ziółek
Wykład performatywny oparty będzie na zsubiektywizowanym spojrzeniu Marty Ziółek na historię tańca i współczesne problemy choreografii.

17:00 Wręczenie nagród i projekcja zwycięskich filmów
Podczas gali autorom zwycięskich filmów wręczone zostaną nagrody ufundowane przez Mieczysław Struka (Pomorski Urząd Marszałkowski) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Fot.tyt.: Magda Pasierska, Sebastian Juszczyk „MAPA- Lightly Brightly” Polska 2017.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.