Dni Krytyki Filmowej. Nowy przegląd filmowy

14 Kwi

W dniach 24-27 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym obędzie się pierwsza edycja przeglądu „Dni Krytyki Filmowej” organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.

Dni Krytyki Filmowej to przegląd, którego celem jest prezentacja dla szerokiego grona publiczności wybitnych współczesnych filmów w formule omówień, dyskusji i paneli prowadzonych przez najważniejszych krytyków filmowych. Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej.

Pierwsza edycja Dni Krytyki Filmowej to cztery filmy pełnometrażowe, w tym jeden pokaz przedpremierowy, cztery dyskusje ze znawcami kina, trójka gości oraz jeden panel dyskusyjny dla młodzieży. W tym roku przegląd potrwa cztery dni ale chcielibyśmy aby w przyszłości wydarzenie przekształciło się na stałe w Tydzień Krytyki Filmowej w Gdyni – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa i pomysłodawczyni przeglądu.

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną: pokazywany w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes film „Toni Erdmann” w reż. Maren Aden; zdobywcę Złotej Palmy w Cannes , rumuńsko-francuski „Egzamin” w reż. Cristian Mungiu; najnowszy film Asghara Farhadiego „Klient”, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Przedpremierowo natomiast zaprezentowany zostanie węgierski film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie „Dusza i Ciało” w reż. Ildikó Enyedi. W dyskusjach z publicznością wezmą udział: dziennikarka i realizatorka telewizyjna Magdalena Felis, krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista Bartosz Żurawiecki oraz krytyk filmowy i wykładowca akademicki Artur Zaborski.

Bilety w cenie 14 zł dostępne są już w sprzedaży on-line na stronie przeglądu oraz w sieci sprzedaży biletów Interticket.pl (m.in. InfoBox Gdynia). W Gdyńskim Centrum Filmowym bilety będzie można nabyć na godzinę przed każdym pokazem przeglądu. Więcej informacji o przeglądzie oraz sprzedaż biletów on-line na www.dnikrytyki.pl

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni.

PROGRAM:
24.04, godz. 18.30 / TONI ERDMANN, reż. Maren Ade + goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki, Magdalena Felis

25.04, godz. 18.30 / DUSZA I CIAŁO – przedpremierowo! (Zwycięzca tegorocznego Berlinale), reż. Ildikó Enyedi + goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki, Magdalena Felis

26.04, godz. 10.00 / Panel dyskusyjny projektu Skrytykuj.pl

26.04, godz. 18.30 / EGZAMIN, reż. Cristian Mungiu + goście dyskusji: Artur Zaborski, Magdalena Felis

27.04, godz. 18.30 / KLIENT, reż. Asghar Farhadi + goście dyskusji: Artur Zaborski, Magdalena Felis.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.