Danka Jarzyńska. POMIĘDZY

7 Kwi

Galeria Sztuki Warzywniak zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Danki Jarzyńskiej POMIĘDZY, który potrwa do 20.04.2016 (godz.10:00–19:00).

Danka Jarzyńska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierunek Edukacja Artystyczna. W 2001 uzyskała dyplom w Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Wojciecha Sęczawy. Szczególnie fascynują ją relacje międzyludzkie (wystawa indywidualna „Więzi”). Swoją twórczość określa jako „minimalizm figuratywny”. Tworzy w brązie, marmurze, granicie i ceramice. Często pracuje na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Mieszka i tworzy na Wyspie Sobieszewskiej.

Artystka o swoich pracach:

Prezentowane prace dotyczą tego, co wydarza się między ludźmi. Staram się uchwycić wzajemne przyciągania i odpychania. Pokazuję ludzkie figury, czasem harmonijne, częściej zwichnięte, wymagające podparcia przez kogoś drugiego. Oś wystawy wyznacza cykl „Relacje” powstały w latach 2011-2012, na który składają się pary odlanych z brązu minimalistycznych postaci prowokujących widzów do własnych interpretacji. Temu cyklowi towarzyszą rzeźby z różnych materiałów, które wykorzystuję, by znaleźć ten najbliższy mojej duszy. Wyjątkowo lubię „Kobietę nieskończoną” sugerującą radykalną otwartość na relacje in statu nascendi. Człowieczeństwo, którego formy eksplorują prezentowane prace, oscyluje pomiędzy transcendencją i skończonością, ułomnością i pełnią, materią i tym, co w materii się nie mieści.

Więcej na www.galeriawarzywniak.pl

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.