Dachy nad Pekinem

8 Wrz

Teatr Gdynia Główna zaprasza na bezpłatny pokaz TEATRU FORUM pt.: DACHY NAD PEKINEM. Pokaz odbędzie się w ramach projektu: GDYNIA–ReAktywacja 18 września o godz. 18 w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, ul. Sambora 48.

W ramach kolejnego etapu projektu Gdynia Reaktywacja, Teatr Gdynia Główna ponownie pracuje z mieszkańcami rewitalizowanych obszarów, którym nie jest obojętny los własnej dzielnicy. Efektem jest spektakl teatru forum dotyczący wciąż kontrowersyjnego tematu „Pekinu”.

Zapraszamy na spektakl dnia codziennego- przygotowany przez śmiałków, którzy odważyli się wpuścić do swojej dzielnicy trochę twórczego fermentu – komentuje Grzegorz Kujawiński, Rzecznik Prasowy Teatru Gdynia Główna.

 

Gdynia-ReAktywacja fot. Krzysztof Winciorek

 

DACHY NAD PEKINEM
Rodzina pana Sławka mieszka na gdyńskim Pekinie od 4 pokoleń. Sławek marzy o remoncie domu, który postawił jego pradziad, możliwości odprowadzenia ścieków i asfaltowej drodze – rzeczy które dla nas są oczywistością. Teraz, gdy prawomocny Właściciel terenów ubiega się o swoją własność, Sławkowi dach dosłownie wali się na głowę. Czy uda mu się zjednać mieszkańców Pekinu, urzędników oraz samego przedstawiciela Właścicieli? Czy może raczej powinien się już pakować…? Jak dużo jesteśmy w stanie poświęcić dla osiągnięcia wymarzonego celu, porozmawiamy na spotkaniu Teatru Forum!

Spektakl DACHY NAD PEKINEM jest owocem warsztatów prowadzonych metodą Teatru Forum przez Małgorzatę Polakowską, w ramach projektu Gdynia ReAktywacja.

Teatr Forum to interaktywna forma tworzenia spektakli, w której widzowie mają możliwość wpływu na przebieg działań scenicznych. Specyficzna funkcja uczestników, którzy swoimi interwencjami mogą tworzy własną historię na scenie czyni z nich aktywnych współtwórców przedstawienia. Doświadczenie to wykorzystując metody aktywnego uczestnictwa uczy stawiania granic, komunikowania złości, mówienia o swoich potrzebach, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Dzięki realizacji tej zasady spektakl jest czymś więcej niż wydarzeniem artystycznym – pozwala na rozwój kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Zachowując zasady wzajemnej odpowiedzialności, szacunku i troski o wszystkich uczestników wspólnie tworzy bezpieczną przestrzeń do mówienia otwartym głosem

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Polakowska, Przemek Jurewicz
Występują: Mirosława, Maria, Marek, Jarosław, Przemek Jurewicz
Prowadzenie: Małgorzata Polakowska

Adresaci: wszyscy zainteresowani w szczególności mieszkańcy osiedla Pekin

18 września o godz. 18 do Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni na ul. Sambora 48.

WSTĘP BEZPŁATNY!

Projekt „Gdynia–ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.

Szerszy opis projektu:

GDYNIA–ReAktywacja to projekt aktywizacji i integracji mieszkańców obszarów Gdyni wytypowanych do rewitalizacji (Babie Doły, „Pekin”, Witomino, „Meksyk”, Oksywie, Chylonia). Jego głównym narzędziem będą metody zaczerpnięte z warsztatu teatralnego. Seria zajęć aktorskich, techniki improwizacyjne, warsztaty scenariuszowe, a także przygotowanie i pokazy Teatru Forum będą także okazją do podniesienia kompetencji miękkich i interpersonalnych uczestników projektu. Ich wynikiem w przyszłości mogą być realizowane samodzielnie inicjatywy lokalne dzięki zintegrowanej i zachęconej do działania społeczności. Niniejszy projekt i jego działania mają za zadanie uzupełnić realizację infrastrukturalnych działań rewitalizacyjnych, które są zaplanowane do wdrożenia od początku 2017 roku, w sześciu obszarach zdegradowanych w Gdyni.

Na „Meksyku” zaprasza młodych uczestników do udziału w warsztatach teatralnych dla młodzieży. Starszych zachęca do wzięcia udziału w warsztatach Teatru Forum, które pomogą zdiagnozować lokalne wyzwania i pokazać je na scenie oraz w zajęciach scenariuszowych, podczas których powstanie sztuka o Bohaterze Dzielnicy „Meksyk”.

Mieszkańcom Witomina-Radiostacji proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, warsztatach Teatru Forum oraz we współtworzeniu Chóru Dzielnicowego.
W okolicy ulic Zamenhoffa i Opata Hackiego na Chyloni zachęcamy mieszkańców do spróbowania swoich sił podczas wielopokoleniowych warsztatów rodzinnych, kreacji Chóru Dzielnicowego oraz warsztatów improwizacji.

Na Oksywiu zaprasza do udziału w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, szlifowania swoich umiejętności interpersonalnych podczas warsztatów improwizacji oraz do współtworzenia sztuki o Bohaterze Oksywia podczas zajęć scenariuszowych.
Mieszkańcom Babich Dołów proponuje udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, w warsztatach Teatru Forum oraz w zajęciach z improwizacji.

Na „Pekinie” zaprasza mieszkańców do współtworzenia i dyskusji podczas Teatru Forum oraz do kreacji sztuki o Bohaterze Dzielnicy „Pekin”.

Nabór trwa! Kontakt: teatr@teatrgdyniagłówna.pl, 58 351 15 12 lub 692 820 511.
Pierwszeństwo w naborze mają mieszkańcy obszarów objętych Gminnym Planem Rewitalizacji oraz rodziny, z których kilka pokoleń zgłosi się do udziału w projekcie.

Projekt „Gdynia–ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.

Fot.tyt.: Gdynia–ReAktywacja/Marcin Kubacki.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.