Czy miasto potrzebuje formy? Wykład Jacka Dominiczaka

12 Lut

O tym, czy miasto potrzebuje formy, opowie podczas szóstego wykładu z cyklu „Przemyśleć Miasto” Jacek Dominiczak, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na spotkanie Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 18 lutego o godz.19.00. Wstęp wolny.

Forma organizuje bezforemną materię w sposób, który umożliwia nam jej rozumienie. W tej roli uznajemy formę za obraz mniej lub bardziej wyrafinowanej kultury. Ale równocześnie to bezformiu najczęściej przyznajemy rolę obrazu wolności. Co w takim razie jest dzisiejszym obrazem kultury wolności? Czy jest nim współczesne miasto? Jego architektura? Jak planować i budować miasto, by jego wolność rozpoznawana była jako kultura, a nie jako jej brak? – zapowiada spotkanie Jacek Dominiczak.

Wykłady pod hasłem „Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej –narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, wspólautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich.

Cykl „Przemyśleć miasto” – wykład #6 „Czy miasto potrzebuje formy?”

Data: 18 lutego, godz. 19.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Kolejny wykłady odbędzie się 3 marca. Cykl potrwa do końca maja.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.