„Ballady osiedlowe”

2 Kwi

Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Jego najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta w poszukiwaniu fascynujących opowieści mieszkańców. W ramach projektu stworzą spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, do którego scenariusz napisze pisarka Salcia Hałas, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Aby mogło się to wydarzyć, TGG potrzebuje historii – Waszych historii – nie zwlekajcie więc i już dzisiaj odpowiedzcie na apel Salci Hałas.

Szanowni Mieszkańcy Zamenhofa i Opata Hackiego

Tu Salcia Hałas. Zwracam się do Was z prośbą. Proszę o opowieści.

Wraz z Teatrem Gdynia Główna od kilku lat odwiedzamy dzielnice Gdyni i zbieramy opowieści, których bohaterami jesteście Wy, mieszkańcy dzielnicy. Zbieramy po to, żebym mogła przetworzyć je na scenariusze, a Teatr zagrać w dzielnicy, z której pochodzą. Byliśmy już na Meksyku, na Oksywiu, na Pekinie.

W tym roku przyszła kolej na ZOH.

Niestety, nasze plany swobodnych spacerów i rozmów pod blokami pokrzyżowała zaraza.

Wszyscy siedzimy w domu, boimy się i zastanawiamy się, co będzie, a od myślenia o przyszłości zawiesza nam się umysł.

W związku z tym proszę.

Spróbujcie oderwać się od teraźniejszości, wróćcie do wspomnień. Opowiedzcie o sobie albo przypomnijcie sobie ciekawych ludzi, którzy mieszkali obok, i ich historie.

Historie śmieszne, straszne lub smutne.

Wzruszające albo po prostu takie, które z jakichś powodów zapadły Wam w pamięć. Historie, które dotyczyły Was lub waszych sąsiadów, historie, które zdarzyły się na ZOHu.

Możecie pisać, nagrywać albo opowiedzieć mi przez telefon.

Na ich podstawie powstanie scenariusz sztuki, którą wystawi dla Was w lepszych czasach Teatr Gdynia Główna.

Można się ze mną kontaktować w następujący sposób:
• pisząc do mnie
na: salciahlas@wp.pl
FACEBOOK: salcia hałas
• lub dzwoniąc pod numer 501 540 029

Historie można też wysłać do Teatru Gdynia Główna na adres teatr@teatrgdyniaglowna.pl.
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/221267582423959/.

O projekcie opowiadają organizatorzy:

Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta i historie jego mieszkańców. Teatr, czyli to, co potrafimy robić najlepiej, zostanie narzędziem, dzięki któremu gdyńskie dzielnice staną się nam jeszcze bliższe.
Stworzymy spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, którego nurtujące historie będą źródłem inspiracji. Przygotujemy także koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa.
Nasz wysłannik – aktor i tekściarz Jakub Kornacki odwiedził już mieszkańców Gdyni i tworzy na podstawie zebranych historii osiedlowe ballady, wybuch pandemii uniemożliwił jednak pisarce Salci Hałas spacery po gdyńskim ZOH-u i rozmowy z mieszkańcami. Właśnie dlatego prosimy o przekazywanie dzielnicowych opowieści telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
W ramach projektu przygotujemy również warsztaty literackie prowadzone przez Kubę, gdzie wspólnie spiszemy osiedlowe historie.
Zachęcamy do podzielenia się z nami osiedlowymi historiami!
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.
Projekt finansowanie ze środków Miasta Gdyni.

Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku:www.facebook.com/gdyniareaktywacja/.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.