„Architektura Gdańska” – nowy cykl wykładów IKM

3 Gru

Cykl wykładów „Architektura Gdańska” przybliży budynki i zagadnienia architektoniczne, które znajdą się w przygotowywanym przez Instytut Kultury Miejskiej „Atlasie Architektury Gdańska”. Pierwsze spotkanie pt. „Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu” odbędzie się 12 grudnia o godz. 12.00 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. 

Wykład „Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu” poprowadzi Jacek Bielak. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Podczas spotkania poruszymy bogatą historii budynku, który wymaga obecnie pilnej interwencji konserwatorskiej. Nie chodzi jednak o samo odtworzenie przemian architektonicznych czy utyskiwanie nad zaniedbanym stanem obiektu. Na podstawie zmieniających się projektów zostaną omówione historie i spory rozgrywające się w tle procesu budowlanego. Główna teza brzmi, że różnorodne koncepcje stylistyczne nie były grą przypadkowych konwencji, ale miały podstawę w toczącej się debacie nad kostiumem historycznym Gdańska. Kwestia wyboru projektu wchodziła zatem w sferę znacznie poważniejszą niż jałowe spory polityczne. Dotyczyła wizji tożsamości Gdańska wyrażanej za pomocą architektury. W dalszej kolejności zostaną objaśnione przyczyny zmian i ostateczny kształt budowli nadany jej przez wybitnego architekta – Karla Friedricha Schinkla – mówi Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykłady w ramach cyklu „Architektura Gdańska” odbywać się będą od grudnia do maja, co sobotę, w godz. 12.00-14.00, w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (przy ul. Bielańskiej 5). Mają stać się okazją do wspólnego namysłu historyków, badaczy architektury i sztuki, miłośników dziejów miasta i mieszkańców nad dawnym dziedzictwem artystycznym, losami budynków, dzieł i ludzi, różnorakimi tradycjami, mitami czy anegdotami. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz.

Odkrywanie historycznej i artystycznej tożsamości miejsc, w których żyjemy, w których przebywamy bądź które mijamy, buduje naszą własną tożsamość. Każde miasto tworzy interakcje mieszkańców oraz budynków, ludzi i architektury, którą współtworzą czy też użytkują. Chcemy opowiadać na kolejnych spotkaniach o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości Gdańska kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową, zapraszając do dyskusji w miejscu nasyconym historią tj. dawnej kamienicy opatów pelplińskich, którą ominęła wojenna pożoga, zaś dziś jest siedzibą Instytutu Historii Sztuki UG – mówi Hubert Bilewicz, kurator cyklu.
HARMONOGRAM WYKŁADÓW

12 grudnia – Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu / dr Jacek Bielak (UG)

9 stycznia – Architektura nazistowskiego Gdańska / mgr Jagoda Załęska-Kaczko (UG)

6 lutego–  Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak

5 marca – Dawne schronisko młodzieżowe na Biskupiej Górce – architektura w służbie tworzenia mitu odwiecznej niemieckości Gdańska / mgr Anna Perz (UG)

9 kwietnia – Gdańska architektura willowa XIX-XX w. / prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska)

7 maja – Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków/ dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.