„70 lat Trójmiasta” – XIII Bałtycki Festiwal Nauki w NCK

21 Maj

W dniach 22-23.05. odbędzie się XIII Bałtycki Festiwal Nauki pod nazwą „70 lat Trójmiasta. Na wydarzenie zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury.

,,Nie jest to ani nazwa historyczna, ani urzędowa, nie ma też takiej jednostki administracyjnej. Pomimo to, ostatnio bywa ona często używana dla określenia zespołu 3 miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Każde z tych miast powstało i rozwijało się prawie niezależnie od pozostałych i do dzisiaj każde z nich ma odrębną administrację. Skąd więc bierze się określenie «trójmiasto».
Gdy wszystkie trzy miasta znalazły się na terytorium Polski, gdy realizują one wspólnie zadania gospodarcze, gdy odległości między nimi są mniejsze niż odległości dzielące przedmieścia miast, gdy usprawniona komunikacja zapewniła łatwiejszy przejazd między nimi niż między dzielnicami jednego miasta, wreszcie gdy urządzenia techniczne tych miast coraz ściślej się zazębiają i uzupełniają – jedność funkcjonalna tego zespołu stała się faktem. Trzy miasta stały się jednym organizmem miejskim – Trójmiastem. Nie osłabiło to bynajmniej roli, ani indywidualnego znaczenia żadnego z tych miast, wprost przeciwnie, każde z nich wzbogaciło się o elementy istniejące w pozostałych. Obecnie zespół składa się już nie z 3, lecz z 5 miast, gdyż wchodzą tu jeszcze dwa mniejsze miasta położone na jego skraju – Pruszcz i Rumia. Łącznie zespół ten, rozciągający się na przestrzeni 45 km, liczy obecnie pół miliona mieszkańców”.

Tak o Trójmieście pisali w 1961 roku urbaniści Jerzy Stankiewicz i Bohdan Szermer. Nie sposób nie zgodzić się z ich opinią. W prasie i mediach pojawiają się, wprawdzie informacje o rozbieżności w postrzeganiu aglomeracji nad Zatoką Gdańską. Ale choć samorządowcy nie zawsze mogą dojść do porozumienia, to nie ulega wątpliwości, że miasta wchodzące w skład Trójmiasta, a także sąsiadujące miejscowości, stanowią najsilniejszą na północy Polski aglomerację miejską. Od początku lat 60. zwiększyła się znacznie liczba mieszkańców, przekroczyła liczbę miliona osób. Dzięki sprawnej komunikacji, zwiększył się także widocznie jej obszar. Mieszkańcy swobodnie podróżują pomiędzy poszczególnymi częściami metropolii – jeżdżą do pracy, do szkół, na uczelnie, odwiedzają liczne kina i teatry. Odwiedzają znajomych, przyjaciół, rodziny.

Budowa linii tramwajowej do Oliwy - fot. M. Dobrzykowski
Budowa linii tramwajowej do Oliwy – fot. M. Dobrzykowski, zb. AP w Gdańsku

Duże inwestycje drogowe i komunikacyjne ostatnich lat sprzyjają integracji z regionem. Nie będziemy jednak zastanawiać się nad przyszłością, przekonani, że dalszy rozwój jest możliwy jedynie przy zgodnej współpracy poszczególnych miast i miejscowości rejonu Wybrzeża Gdańskiego. Projekt 70 lat Trójmiasta ma przypomnieć płaszczyzny, na których dokonała się integracja aglomeracji. Skupimy się na architekturze i urbanistyce – charakterystyczną cechą Trójmiasta jest jego wydłużenie, uwarunkowane geograficznie. Brak tu, jak w przypadku większości metropolii, centrycznie położonego ośrodka administracyjno-usługowego. W zamian mamy mocno rozciągniętą, wyraźnie zarysowaną oś komunikacyjną, wzdłuż której ulokowały się najważniejsze urzędy, centra biznesowe, handlowe oraz instytucje kultury. Miasto to jednak nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie. Wybraliśmy grupy, które szczególnie przyczyniły się do wypromowania Trójmiasta w Polsce, czyli środowiska artystyczne. Zapraszamy na XIII Bałtycki Festiwal Nauki w NCK – zachęcają organizatorzy.

Komunikacja miejska we Wrzeszczu, 1948r. - fot. M. Dobrzykowski
Komunikacja miejska we Wrzeszczu, 1948r. – fot. M. Dobrzykowski, zb. AP w Gdańsku

Program:

Wystawa
22 maja – 17 czerwca 2015 (10.00 – 18.00)
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Wystawa prezentująca elementy tworzące aglomerację Trójmiejską.

Wędrówka
23 maja 2015 (11.00 – ok. 14.00)
Wycieczka autobusem Jelcz 043 (nazywanym ogórkiem) na trasie Gdańsk – Sopot – Gdynia.
start 11.00 Ratusz Staromiejski  w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, zakończenie: Muzeum Miasta Gdyni, Zawiszy Czarnego 1
obowiązują zapisy: klaudiusz.grabowski@nck.org.pl

Fot.tyt.: Tramwaj na Błędniku, 1949 r.(fot.M.Dobrzykowski, zb.AP w Gdańsku

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.