14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

6 Lis

W dniach 8 listopada–2 grudnia 2019 odbędą się 14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na dzieci i dorosłych.

Kto spiera się z Bogiem i jakie pomysły ma babcia diabła? Czego boi się królik? I dlaczego przytulamy się do drzewa, kiedy wieje wiatr? Kto mieszka w jelitach, a potem rusza w niebo, ku nowej przygodzie?
Trzy pokolenia duńskich artystów: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska opowiedzą, jak rozmawiać z dziećmi na tematy nieoczywiste i trudne w sposób zrozumiały, lekki i kolorowy.

Pomagają w tym książki o przetrwaniu, miłości i nadziei, o tym, że przyjaźń i współpraca mogą stać się początkiem nowego, lepszego świata…

– Zapraszamy na 14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, które upłyną w kręgu kultury duńskiej. W programie wystawa, warsztaty i spotkania oraz stworzone specjalnie dla nas widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych – zachęcają organizatorzy.

PROGRAM:

14. BAŁTYCKIE SPOTKANIA ILUSTRATORÓW
8 listopada – 2 grudnia 2019
Ratusz Staromiejski Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Korzenna 33/35 Chlebnicka 13/16

8 LISTOPADA (PIĄTEK)
15.00, ASP w Gdańsku, sala 302, III piętro
Wuwu & Co., czyli cyfrowe opowieści Kamili. SPOTKANIE

Prezentacja artystki Kamili Slocinskiej o ilustracjach, aplikacjach, ich zakładaniu i ich tworzeniu – wykład dla wszystkich: od studentów Akademii Sztuk Pięknych po miłośników książek obrazkowych w każdym wieku.

Historia Wuwu to aplikacja i opowieść w obrazkach, książeczka obrazkowa, którą oglądasz i którą tworzysz. Możesz ją czytać jak książkę, gdy Twoje urządzenie mobilne jest w bezruchu. Podnosząc je przenosisz się do wypracowanego świata pełnego dziwnych stworzeń i skomplikowanych decyzji. Używając iPada lub iPhone’a można opowiedzieć 5 historii na różne sposoby. W projekcie autorka kładzie nacisk na to, aby oglądane obrazki dawały wrażenie odręcznie rysowanych ilustracji, charakterystycznych dla drukowanych książek dla dzieci. Dzięki temu, niezależnie od tego, w jaki sposób będą „czytane”, stworzą spójny, harmonijny świat.

18.00, Ratusz Staromiejski
Trzy pokolenia i trzy spojrzenia. Tysiąc historii. SPOTKANIE

Tysiąc opowieści na temat dziecięcej książki obrazkowej z perspektywy trzech pokoleń artystów zaprezentują: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska – mistrzowie, uczniowie i… przyjaciele. Znają się od lat, czasami dzielą wspólną pracownię, zapraszani są na wspólne wystawy, współpracują niejednokrotnie z tymi samymi, uznanymi autorami książek, jak np. Louis Jensen czy Kim Fupz Aakeson.

Reprezentują trzy różne postawy artystyczne i bardzo różne techniki. Łączy ich śmiałość w operowaniu kreską i barwą, ale przede wszystkim odwaga w podejmowaniu tematów dotyczących skomplikowanych emocji i wrażliwości dziecka, trudnych relacji z dorosłymi i otoczeniem, wielkich i małych problemów oraz sposobów radzenia sobie z nimi, a także tematów powszechnie uważanych w literaturze dziecięcej za tabu.

Na spotkaniu artyści opowiedzą nam o tym, czy i jak na przestrzeni ostatnich 40 lat zmieniała się tematyka ilustrowanych książek dla dzieci i sposób jej ujmowania, jaki jest ich osobisty stosunek do poruszanych treści.

19.00, Ratusz Staromiejski
Trzy Pokolenia. Trzy spojrzenia. WERNISAŻ WYSTAWY KSIĄŻEK I ILUSTRACJI

Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska to nie tylko różny dorobek artystyczny – zaczynając od 150 książek zilustrowanych przez Lilian do 11 tytułów najmłodszej z artystów – Kamili, to również trzy niezwykle różne osobowości, temperamenty i style. Posługują się najrozmaitszymi technikami, ale ich wspólną cechą jest śmiałość w operowaniu perspektywą (świat przedstawiony w ich ilustracjach potrafi mocno odbiegać od pionu), skalą (ich bohaterowie miewają wielkie głowy i maleńkie kończyny) i estetyką (cudownie piękna brzydota!). Posiłkowanie się naiwnością typową dla rysunku dziecka staje się dla nich strategią artystyczną. Stawiają na szczerość wypowiedzi, dynamizm i ekspresję. Podczas wystawy podziwiać będziemy wybór ilustracji i książek autorstwa zaproszonych artystów.

9 LISTOPADA (SOBOTA)

11.00–12.00, Ratusz Staromiejski
Niespodzianka. WARSZTATY DLA DZIECI Z RODZICAMI
Prowadzenie: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska
Wiek dzieci: 5–10 lat, liczba osób: 25
Uczestników warsztatów czeka kredkowa przygoda. Stworzą obrazkową historię pełną planet i gwiazd. Dowiedzą się, jak ciekawie komponować i kadrować, a także twórczo wykorzystywać element improwizacji.

13.00–14.30, Ratusz Staromiejski
Niespodzianka. WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
Prowadzenie: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska
liczba osób: 25
Uczestnicy warsztatów wyruszą w podróż wizualną, której finał będzie niespodzianką. Dzięki warsztatom przekonają się, że wszyscy umiemy rysować, a liczą się przede wszystkim kreatywność i oryginalne pomysły.

zapisy: brak miejsc

17.00, Ratusz Staromiejski
Przy kawie o ilustracji. SPOTKANIE
Nieformalne, kameralne spotkanie z duńskimi i polskimi ilustratorami przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Nasi goście rozmawiać będą na bliskie im tematy: o ulubionych książkach (koniecznie ilustrowanych!), o swoich projektach (już zrealizowanych i tych wymarzonych), o ilustrowaniu tematów nieoczywistych, „niegrzecznych” lub trudnych dla dzieci i dorosłych. O inspiracjach i negocjacjach, czyli o blaskach i cieniach rynków wydawniczych w Danii i Polsce. Wysłuchamy opowieści o kulisach pracy ilustratora: o technikach, narzędziach i materiałach – słowem o wszystkim, czego chcieliby Państwo dowiedzieć się o procesie twórczym. Spotkanie moderować będą Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury i dr Anita Wincencjusz-Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

10 LISTOPADA (NIEDZIELA)

11.00–12.30, Ratusz Staromiejski
Myszka Mała i odwaga. WARSZTAT DLA DZIECI Z RODZICAMI
Prowadzenie: Marianna Jagoda
Wiek dzieci: 5–8 lat, ilość osób: 25
W oparciu o bajkę terapeutyczną z książki Agnieszki Ginko Bajki z dżungli i oceanu, opracujemy sposób na nocne strachy. Używając różnych technik plastycznych uczestnicy przedstawią, co chcą, żeby im się przyśniło (autorka książki usłyszała kiedyś na spotkaniu od jednej dziewczynki, że chciałaby śnić, że jest w środku arbuza. Ale świetny sen!).

zapisy: evenea.pl/event/bsi2019myszkamala/

13.00–14.30, Ratusz Staromiejski
Czasem uśmiech, czasem łza. WARSZTAT DLA DZIECI Z RODZICAMI
Prowadzenie: Grażyna Rigall
Wiek dzieci: 9–12 lat, ilość osób: 25
Obserwując emocje, jakie pojawiają się w naszym życiu: smutek i radość, strach i odwaga, gniew i spokój, uczestnicy warsztatów spróbują pokazać ich przeciwstawną naturę. Używając różnych kolorów, kształtów i materiałów stworzą dwa odmienne graficznie obrazki, które połączone będą mogły pojawiać się naprzemiennie, ukazując wizję artystyczną własnych emocji.

zapisy: evenea.pl/event/bsi2019czasemusmiech/

16.00, Ratusz Staromiejski
Baśnie i opowieści duńskiego folkloru. WIDOWISKO NARRACYJNE
Co miele młynek na dnie morza? Jak poskromić nieznośną księżniczkę? Mistrzowie sztuki opowiadania zabiorą dzieci i dorosłych w baśniową podróż przez świat duńskich opowieści. Kolaż opowieści przygotowany przez Kasię Jackowską, Olenę Yeremenko i Szymona Góralczyka specjalnie na Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. Zapraszamy dzieci i dorosłych.

WARSZTATY DLA SZKÓŁ:
Sposób na nudę! WARSZTATY DLA GRUP SZKOLNYCH
19 LISTOPADA (WTOREK)
9.00–10.30 i 11.00–12.30
Prowadzenie: Joanna Czaplewska
Wiek dzieci: początek szkoły podstawowej
ilość osób: 25

Podczas warsztatów nauczymy się czerpać przyjemność z… nudy. Wspólnie spróbujemy ją odczarować. W spokojnym tempie uczestnicy warsztatów twórczo spożytkują czas eksperymentując i dając się zaskoczyć kształtom w otaczającej ich rzeczywistości – nadadzą im nowe życie przy pomocy farb, kredek i kolorowych papierów.

Czasem uśmiech, czasem łza. WARSZTATY DLA GRUP SZKOLNYCH
20 LISTOPADA (ŚRODA)
9.00–10.30 i 11.00–12.30
Prowadzenie: Grażyna Rigall
Wiek dzieci: 9–12 lat
ilość osób: 25

Obserwując emocje, jakie pojawiają się w naszym życiu: smutek i radość, strach i odwagę, gniew i spokój, uczniowie wspólnie spróbują pokazać ich przeciwstawną naturę. Używając różnych kolorów, kształtów i materiałów stworzą dwa odmienne graficznie obrazki, które połączone będą mogły pojawiać się naprzemiennie, ukazując wizję artystyczną własnych emocji.

Zapisy na warsztaty dla grup szkolnych:
monika.konca@nck.org.pl
505 988 250

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY,
NA WARSZTATY OBOWIĄZUJA ZAPISY.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.