10 dni tańca na 10. edycję GFT

6 Cze

Od 8 do 17 czerwca w Klubie Żak zagości jubileuszowa 10. edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca w Klubie Żak. W programie festiwalu znajdą się spektakle z Polski, Finlandii, Węgier i Hiszpanii. Młodzi polscy tancerze przygotowali specjalnie nowe spektakle, premiery odbędą się także w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest.

Gdański Festiwal Tańca to jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce i pierwszy w Trójmieście międzynarodowy festiwal tańca na skalę europejską. GFT jest kontynuacją i poszerzeniem festiwalu Gdańska Korporacja Tańca. Nawiązuje także do tradycji festiwali i zdarzeń promujących trójmiejskie środowisko taneczne takich jak Bałtycki Uniwersytet Tańca czy Dance EXplosions.

Solo Dance Contest

Częścią festiwalu tradycyjnie jest konkurs tańca solowego. W tym roku do zmagań zgłoszono aż 173 solówki artystów pochodzących z 37 krajów świata. Spośród nich jury wybrało 35 uczestników zaproszonych do udziału w pokazach na żywo. Konkurs będzie odbywał się między 11 a 15 czerwca. W ostatnim dniu laur zwycięstwa zawodnikom przyzna międzynarodowe jury oraz zgromadzona w Żaku publiczność. W jury zasiadać będą: Bojana Cvejić (Serbia/Belgia) – doktor filozofii, autorka licznych książek, w tym napisanej wspólnie z Anną Teresą De Keersmaeker „Drumming & Rain: A Choreographer’s Score”; Palle Granhøj (Dania) – tancerz i choreograf, twórca obstruction technique; Anastasio Koukoutas (Grecja) – pisarz, wykładowca historii tańca i asystent reżysera; Inbal Pinto (Izrael) – nagradzana choreograf, scenograf, była tancerka Batshevy; Ewa Wycichowska (Polska) – kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, była dyrektor Polskiego Teatru Tańca. W konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez jury: I nagroda – 3000 EUR, II nagroda – 2000 EUR i III nagroda – 1000 EUR oraz nagrodę publiczności.

Mochniej i Reiter na start

Z okazji 10. rocznicy festiwalu na początek zostaną zaprezentowane dwa spektakle artystów związanych z trójmiejskim tańcem: Wojciecha Mochnieja i Magdaleny Reiter. Mochniej współtworzył Gdański Teatr Tańca (ówcześnie rezydujący w Klubie Żak), z którego z kolei później wywiedziono Dance EXplosions. W tym roku zobaczymy wieloobsadowy spektakl w choreografii Mochnieja „We_Selle” z udziałem polskich tancerzy. Magdalena Reiter, współtworząca Teatr Dada von Bzdülöw, i Milan Tomasik 8 czerwca zaprezentują duet „Solo For Two Voices”.

Premiery młodych
W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane dwie premiery. „Drużyna B (Body Building)” to spektakl zainspirowany superbohaterami oraz kinem akcji lat 80. W wymagające fizycznie rolę wcielą się tancerze wywodzący się z kultury hip-hopu, tworzący w Austrii: Hygin Delimat, Łukasz Czapski, Marcin Denkiewicz i Voland Szekely. Opiekę artystyczną sprawuje nad nimi Athanasia Kanellopoulou. W „Poniżej Poziomu Morza” artyści tańczący na co dzień w Operze Bałtyckiej podejmą temat depresji. Sayaka Haruna-Kondracka, Agnieszka Wojciechowska i Bartosz Kondracki będą tworzyli pod okiem Joshuy Montena z USA.

Więcej informacji: www.gdanskifestiwaltanca.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.