Budynek jednorodzinny, dwulokalowy stanowi interesującą opcję dla inwestorów planujących budowę nieruchomości, która komfortowo pomieści dwie rodziny. Może to być na przykład dom przeznaczony dla rodziców oraz ich dorosłych dzieci, które zakładają własną rodzinę, lub też dla dwóch znających się dobrze rodzin. Takie rozwiązanie pozwala na podział kosztów, co wiąże się z dużymi oszczędnościami. Planując taką inwestycję warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest dom dwulokalowy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu oraz jakie formalności należy spełnić?
Dom przy Amarantowej 16 dwulokalowy
Dom jednorodzinny dwulokalowy – dwa mieszkania pod jednym dachem
Na początku warto poczynić podstawowe rozróżnienia, które pozwolą lepiej poznać specyfikę budynku dwulokalowego. Taki dom, w odróżnieniu od jednorodzinnego domu wolnostojącego, to budynek podzielony na dwa niezależne lokale mieszkalne, które posiadają odrębne wejścia. Mogą one prowadzić bezpośrednio z zewnątrz lub znajdować się wewnątrz budynku, na przykład w klatce schodowej czy przedsionku. W niektórych projektach występują również wspólne przestrzenie, jednak najbardziej popularne są rozwiązania, w których oba mieszkania są całkowicie autonomiczne względem siebie. Pod względem konstrukcyjnym projekty domów dwulokalowych nie różnią się znacząco od budowy klasycznego domu jednorodzinnego. Jednak pod kątem formalnym konieczne jest zapewnienie odrębnych adresów dla obu lokali. Należy zadbać również na drodze formalnej o określenie części wspólnych, takich jak dach, ogrodzenie czy ogród, którymi właściciele powinni wspólnie zarządzać. Dom jednorodzinny dwulokalowy trzeba budować naraz, w przeciwieństwie do możliwości jakie dają projekty domów do zabudowy bliźniaczej.
Dom przy Pistacjowej 2 dwulokalowy
Bliźniak i dwulokalowy dom to nie to samo – jakie są różnice?
Często terminy „bliźniak” i „dom dwulokalowy” są używane zamiennie, co jest błędem. W praktyce każdy bliźniak można uznać za dom dwulokalowy, ale nie każdy dom dwulokalowy jest bliźniakiem. Kluczowa różnica polega na tym, że bliźniak to dwa oddzielne budynki połączone jedną ścianą, zazwyczaj o symetrycznym układzie pomieszczeń. Natomiast dom dwulokalowy to pojedyncza konstrukcja, w której wydzielono dwa niezależne lokale. Mogą one różnić się wielkością, a także znajdować się na różnych kondygnacjach. Prawo budowlane rozróżnia te dwa pojęcia, co ma istotne znaczenie w kwestiach formalnych związanych z uzyskaniem pozwoleń na budowę. Zarówno bliźniak, jak i dom jednorodzinny dwulokalowy muszą mieć nadane osobne adresy dla każdego lokalu. Budowa bliźniaka może odbywać się etapami, najpierw jeden segment, a później drugi. Konstrukcje obu budynków są niezależne od siebie, dlatego nie ma konieczności realizacji ich w jednym czasie. Wybierając projekty domów do zabudowy bliźniaczej możemy je również realizować jako wolnostojące domy jednorodzinne, nie koniecznie jako system zespolonych budynków.
Dom przy Amarantowej 10 dwulokalowy
Kiedy warto zdecydować się na dom dwulokalowy?
Dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami to świetne rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych. Sytuacja taka może zaistnieć, rodzina z dziećmi chce mieć swoich rodziców blisko, aby z jednej strony móc się nimi opiekować, a z drugiej korzystać na ich pomocy przy opiece nad dziećmi. Wybierając dom dwulokalowy zapewniają wszystkim własne miejsce i odpowiednią prywatność. W takim przypadku jedno mieszkanie przeznaczone jest dla rodziców, a drugie dla młodej rodziny. Inną sytuację stanowi przypadek, gdy rodzice budujący dwulokalowy dom chcą zagwarantować większą niezależność swojemu dorosłemu dziecku, które wkrótce założy własną rodzinę. Alternatywnie, dom dwulokalowy może być także interesującą opcją dla zaprzyjaźnionych rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie. Często zdarza się również, że tego typu nieruchomość budowana jest przez inwestora, czy też zawodowego dewelopera, który następnie sprzedaje oba lokale różnym rodzinom, które wcześniej się nie znały. W każdym z wypadków inwestycja tego typu jest znacznie bardziej opłacalna niż budowa dwóch niezależnych domów.
Gdzie szukać tanich w budowie projektów domów jednorodzinnych dwulokalowych i nowoczesnych bliźniaków?
W poszukiwaniu gotowych rozwiązań nadających się do zabudowy bliźniaczej oraz dwulokalowej warto sprawdzać ofertę sprawdzonych firm architektonicznych. Na stronach autorskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL znajdziemy projekty domów tanich w budowie i prostych w wykonaniu, zarówno w wersji jednorodzinnej dwulokalowej, jak i do zabudowy bliźniaczej. To w większości domy energooszczędne o niskich kosztach utrzymania. Wszystkie propozycje spełniają warunki techniczne WT 2021 oraz są zgodne z europejską normą konstrukcyjną Eurokod.
Artykuł sponsorowany