Od małego powtarza się nam, że ćwiczenia na pamięć i koncentrację są czymś ważnym. Choć mogłoby się wydawać, że nie musimy o nią dbać, w końcu przyswajamy mnóstwo informacji, uczymy się i dowiadujemy różnych ciekawostek. To jednak nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlaczego tak jest i jakie ćwiczenia należy wykonywać?
Z tego artykułu dowiesz się:
- co wpływa na problemy z pamięcią i koncentracją
- dlaczego ćwiczenia na pamięc i koncentrację odgrywają ważną rolę
- kiedy najlepiej ćwiczyć pamięć
- jakie ćwiczenia na pamięc i koncentrację wykonywaqć
Czynniki wpływające na pogorszenie pamięci i koncentracji
Do głównych czynników, które w dużym stopniu przyczyniają się do pogorszenia pamięci oraz problemów z koncentracją zalicza się, m.in.:
- zmęczenie oraz stres
- nieodpowiednia ilość snu
- źle dobrana dieta
- dolegliwości fizyczne, np. ból
- rozpraszające czynniki zewnętrzne, tj. hałas, szum, rozmowy czy muzyka
Chcąc łatwo poprawić zdolności poznawcze wystarczy, że nie będziesz narażać się na wyżej wymienione czynniki, lub w dużej mierze je wyeliminujesz
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację – dlaczego należy je wykonywać?
Chodzi tu przede wszystkim o trenowanie pamięci, aby wiedzę w późniejszych czasach móc przyswajać bardzo łatwo, szybko i oczywiście – skutecznie. Ćwiczenie pamięci możemy rozpocząć już od najmłodszych lat. Najczęściej wykonujemy je nieświadomie. Ćwiczymy ją głównie oglądając często te same bajki, filmy czy słuchając tych samych piosenek. Dodatkowo słuchając zdań w obcych językach, w dorosłym życiu nauka ich przychodzi nam znacznie łatwiej.
Ponadto wiemy z badań, że ćwiczenia na pamięc i koncentrację mogą znacznie zmniejszyć negatywny wpływ starzenia się.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację – kiedy wykonywać
Są to ćwiczenia, które przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Można wykonywać je jednak również w czasie bieżącym z dorosłymi. Jeśli chodzi o te osoby, które wykonują ćwiczenia na pamięć i koncentrację, warto wykonywać je przede wszystkim o poranku, kiedy nasz organizm jest wypoczęty i gotowy do wykonywania wszelkich czynności. Z całą pewnością będzie to doskonała forma rozgrzania się i przygotowania do dnia.
Jeśli jednak nie masz czasu wstawać wcześnie, możesz wykonywać ćwiczenia wieczorem przed snem, kiedy jesteś w stanie się zrelaksować i zmęczyć.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację
Do ćwiczeń tych zalicza się:
- ćwiczenia fizyczne – najlepiej jeśli wykonujemy je na świeżym powietrzu. To wtedy mózg się dotlenia i później pracuje znacznie efektywniej.
- Ćwiczenia umysłowe – zapamiętywanie różnych rzeczy, ciągu cyfr czy słów. Możemy je wykonywać praktycznie wszędzie.
- Stosowanie odpowiedniej diety – należy dostarczać składniki takie jak: cynk, miedź, żelazo, witaminę C, B i D, magnez, kwasy omega – 3 oraz aminokwasy.
- Unikanie czynników stresujących oraz pozwalanie sobie na wypoczynek – pozwala to głównie na odpoczynek mózgowi, a później przyswojenie większej dawki wiedzy.
- Walczenie z rutyna – wytracenie umysłu z rutyny wyłącza działanie na “autopilocie”, a zmusza do szukania nowych rozwiązań.