Wyrusz w rejs z Zespołem Szkół Morskich

6 Sty

Mechanik okrętowy, a może nawigator – gimnazjalistów, którzy chcieliby w przyszłości związać się z przemysłem morskim zapraszamy na dzień zawodowca „Z nami po wiedzę i zawód” w Zespole Szkół Morskich (ul. Wyzwolenia 8). 10 stycznia o godz. 11:00 rozpoczną się dni otwarte, podczas których będzie można poznać ofertę edukacyjną szkoły, w tym atrakcyjny program praktyk, a także ofertę przyszłych pracodawców oraz dalsze możliwości nauki na uczelniach wyższych.

Jest to kolejna szkoła zawodowa, która poprzez organizację dnia otwartego zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną. W tym roku szkolnym uczniowie gimnazjów mogli wziąć już udział w dniach otwartych w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych oraz Zespole Szkół Energetycznych.

Poszczególne szkoły zapraszają co miesiąc w swoje mury gimnazjalistów, tak by uczniowie mogli poznać i w sposób świadomy wybrać kierunek swojego kształcenia, a co za tym idzie swój przyszły zawód. Jesteśmy przekonani, że młodzi ludzie osiągną sukces stosując się do maksymy „Masz zawód i praktykę, masz pracę” – podkreśla Zastępca Prezydenta Gdańska ds. Polityki Społecznej Piotr Kowalczuk.

Od 1 września 2017 nowy zawód
Zespół szkół Morskich podczas dni otwartych zaprezentuje kierunki kształcenia: technik eksploatacji portów i terminali, technik hotelarstwa, technik spedytor, technik mechanik okrętowy, technik nawigator morski, technik logistyk, a także technik żeglugi śródlądowej, który w ofercie kształcenia szkoły zostanie wprowadzony od 1 września 2017 r.

Perspektywy kształcenia w związku z planowanym uruchomieniem, od przyszłego roku szkolnego 2017/2018, nowego zawodu w ZSM – technik żeglugi śródlądowej – przybliży dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku Marian Kidaj Kapitan Żeglugi Śródlądowej. Przedstawi jak zdobyte umiejętności przekładają się na wachlarz możliwości zarobkowania związanego z udziałem transportu wodnego w przewozach transportowych, czy z rozwojem przemysłu turystyki wodnej.

Praktyki szyte na miarę
Gimnazjaliści będą mogli poznać realizowany obecnie projekt TLS CONNECTING PEOPLE. Projekt ten adresowany jest do uczniów klas logistyczno – spedycyjnych i eksploatatorów portów i terminali. W jego ramach młodzież odbędzie praktyki w Bolonii w międzynarodowych korporacjach, które pracują w oparciu o nowoczesne technologie. Zakres praktyk będzie zróżnicowany i niemalże indywidualnie dopasowany do preferencji i umiejętności uczniów. Uczniowie przyswoją wiedzę praktyczną z zakresu: organizowania i monitorowania procesów magazynowych i dystrybucyjnych, zarządzania procesem transportowym, zarządzania łańcuchem dostaw, obsługi gości w portach i terminalach, prowadzenia dokumentacji transportowo – logistycznej, jak również wiele innych zagadnień stricte związanych z zawodami.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oprócz umiejętności zawodowych zdobędą cenne doświadczenie interpersonalne pozwalające im zaistnieć w europejskim środowisku – podkreśla Hanna Szkodo dyrektor Zespołu Szkół Morskich.

Poznaj ofertę przyszłych pracodawców oraz uczelni wyższych
Podczas dnia otwartego zapoznać się będzie można z firmami, które od lat są związane ze szkołą oraz należący do Rady Konsultacyjnej ZSM. Przyszli pracodawcy prezentować będą perspektywy możliwości zatrudnienia, nie tylko w swoich firmach, ale także branży morskiej i TSL. Wśród zaproszonych będą przedstawiciele: WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o., Żeglugi Gdańskiej Sp. z o.o., DCT GDAŃSK S.A., Erontrans Sp. z o.o., Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Uczelnie wyższe reprezentować będzie Akademia Morska w Gdyni na czele z Panem Prorektorem ds. Kształcenia AM dr hab. inż. Mirosławem Czechowskim prof. nadzw. AMG, z którą ZSM ma podpisane porozumienia o współpracy. Uczniowie ZSM odbywają coroczne praktyki morskie na statkach szkolnych Akademii Morskiej w Gdyni: fregacie „Dar Młodzieży” oraz statku szkoleniowo – badawczym „Horyzont II”.

zms

Współpraca z firmą CARGO LOGIS Sp. z o.o
Podczas dnia otwartego w Zespole Szkół Morskich zostanie również podpisana deklaracja o współpracy pomiędzy ZSM a firmą CARGO LOGIS Sp. z o.o. W ramach współpracy realizowany będzie projekt edukacyjny Theory for work / Teoria pracy. Projekt ma za zadanie wyszkolić młodych praktyków przygotowanych do realizacji postawionych przed nimi zadań.

Celem projektu jest przygotowanie uczniów w taki sposób do pracy, aby pierwszy miesiąc w firmie nie był wdrażaniem się a pokazaniem pełnego potencjału. Projekt zakłada cykl zajęć, podczas których uczniowie otrzymają informacje o bieżących zagadnieniach, z którymi spedytor/logistyk spotyka się każdego dnia pracy – tłumaczy Hanna Szkodo dyrektor Zespołu Szkół Morskich. – Podczas warsztatów uczniowie będą przeprowadzać symulacje organizacji transportu i realizacji zlecenia spedycyjnego (wycena trasy, dobranie odpowiedniego środka transportu, nałożenie marży za usługę oraz obsługa w trakcie transportowania). Uczniom zostanie udostępniona giełda transportowa z możliwością jej obsługi. Młodzież nauczy się jak i kiedy wykorzystywać wiele rozwiązań i możliwości spedycyjnych – dodaje.

Symulatory okrętowy i nawigacyjny
Podczas dnia otwartego będzie można wziąć również udział w zajęciach na symulatorze siłowni okrętowej oraz symulatorze nawigacyjnym, zwiedzić szkołę. Dodatkową atrakcją będą przygotowane dla uczniów liczne konkursy z nagrodami.

Fot.tyt.: Uczniowie Zespołu Szkół Morskich.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.