Wiedza online

28 Kwi

Zakupy, przelewy czy wypełnienie PIT-u to tylko niektóre możliwości internetu, które ułatwiają życie. Coraz częściej sieć staje się też miejscem nauki i poszerzania wiedzy. Czy skutecznie?

Popularną formą nauki wśród internautów są wszelkie kursy językowe: zarówno te płatne, jak i zupełnie darmowe. Najmniej zorganizowane są lekcje za pośrednictwem poczty internetowej. Kursant regularnie otrzymuje określony materiał, którego może się nauczyć. Może, choć nie musi, bo jego wiedza nie jest weryfikowana, a efektywność zależy od chęci. Ma to jednak jest dużą zaletę – za taki rodzaj kursu zazwyczaj nie trzeba płacić. Inną możliwością jest nauka języka na stronie portalu, do którego dostęp otrzymujemy po opłaceniu kursu. Taka forma niesie za sobą większe możliwości. Oprócz materiałów otrzymujemy zazwyczaj ćwiczenia, pliki mp3 z nagraniami native speakera, testy. Ci, którzy wolą kontakt z żywym człowiekiem, a nie oprogramowaniem, mogą skorzystać ze zorganizowanej oferty nauki za pomocą komunikatora internetowego Skype. Wszystko czego potrzebujemy, by zacząć, to mikrofon, słuchawki, kamera i nauczyciel po drugiej stronie ekranu. Dodatkowym atutem jest tutaj możliwość wyboru zajęć indywidualnych i grupowych.

Jednak nauka przez internet to nie tylko kursy, ale i możliwość zdobycia udokumentowanego wykształcenia. Na rynku istnieje wiele liceów ogólnokształcących wydających świadectwa osobom, które odbyły kurs online, zakończony egzaminami. Uczeń z takim dokumentem może przystąpić do matury. Na terenie Trójmiasta szkołą, która kształci uczniów dzięki e-learningowi, jest Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące działające przy Sopockiej Akademii Tenisowej.

W SAT mamy aktualnie 47 uczniów uczących się na odległość metodą e-learning. Tego typu nauczaniem zajmujemy się od dziesięciu lat. Wszyscy nasi uczniowie uczący się tą metodą zdali maturę i z dużym powodzeniem kontynuują studia w kraju, a czternastu z nich – w Stanach Zjednoczonych – mówi Andrzej Szczepański, dyrektor Sopockiej Akademii Tenisowej.

Kto najczęściej korzysta z oferty kształcenia online? Ludzie niepełnosprawni i chorzy. Ale nie tylko. To także młode matki, osoby starsze, ale i wszyscy, którzy bez wychodzenia z domu chcą zyskać poparte dokumentami wykształcenie. Co ciekawe, drogą online w ramach studiów niestacjonarnych można zdobyć także wykształcenie wyższe. Jedną z najpopularniejszych placówek świadczących taką usługę jest Polski Uniwersytet Wirtualny. Uczelnia oferuje studia licencjackie na kierunkach administracja, politologia i pedagogika oraz filologię angielską, filologię germańską, pedagogikę i politologię na uzupełniających studiach magisterskich. I choć cały tok studiów jest oparty na systemie e-learningowym, kolokwia i zaliczenia niczym nie różnią się od tradycyjnych, zdawanych bezpośrednio przed wykładowcą egzaminów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.