Studenta wykorzystam

5 Maj

Wymagania wielkie. Wynagrodzenie… Czyli praktyka zamiast etatu. W portalach ogłoszeniowych pracodawcy coraz częściej zamieszczają oferty pracy dla studentów. Jednak w wielu przypadkach za takimi ogłoszeniami kryją się propozycje bezpłatnych praktyk. Mimo że pracodawcy nie oferują praktykantom wynagrodzenia, od kandydatów wymagają wiele.

W ramach studiów wyższych każdy student musi odbyć określoną liczbę godzin praktyk studenckich. Czas trwania tej praktycznie zdobywanej wiedzy jest różny na poszczególnych kierunkach i wynosi średnio 3-6 tygodni. Mimo że studenci często wybierają praktyki w instytucjach cieszących się uznaniem i dobrą opinią, które wzbogacą CV, także właściciele firm małych, mniej prestiżowych starają się zwerbować praktykantów. Student przez pracodawców jest często traktowany jako dodatkowy pracownik, któremu nie trzeba płacić.

Analizując ogłoszenia, nietrudno stwierdzić, że idealny kandydat na praktykanta to student IV, V roku, z bardzo dobrą znajomością dwóch języków oraz branży, którą zajmuje się dana firma, w pełni dyspozycyjny, gotowy do ciężkiej, ale „dającej satysfakcję” pracy. Co w zamian oferują pracodawcy? Najczęściej „możliwość rozwoju zawodowego”, „pracę w młodym, dynamicznym zespole” i „ewentualne zatrudnienie lub współpracę po odbyciu praktyk”. Na trzecią propozycję liczyć może niewielu. W dobie umów śmieciowych pracodawcy nauczyli się osiągać maksimum korzyści przy niewielkich nakładach. Po co zatrudniać pracownika na etat, kiedy można zwerbować na jego miejsce innych, bezpłatnie pracujących praktykantów?

Istnieje jednak pewne rozwiązanie. Ratunkiem dla młodych i ambitnych, którzy w zamian za innowacyjne pomysły i intensywną pracę oczekują czegoś więcej niż praktyki z wizją ewentualnego zatrudnienia w przyszłości, są organizowane cyklicznie akcje mające na celu promowanie płatnych praktyk i staży w prestiżowych instytucjach. Jedna z najpopularniejszych w Polsce tego typu akcji to „Grasz o staż”, w której studenci mają do wygrania ponad 200 praktyk w różnych branżach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.