Strój, gesty i profil na Facebooku drogą do sukcesu

8 Gru

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości już dawno się skończył, ale Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku zadbała o tę przysłowiową wisienkę na torcie. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, aktualni studenci oraz absolwenci wzięli udział w Festiwalu Przedsiębiorczości, gdzie mogli zdobyć od specjalistów cenne rady dotyczące ich przyszłej kariery.

Festiwal Przedsiębiorczości rozpoczął się rozgrywkami międzyszkolnymi w grze strategicznej Monopoly World z miastem Gdynia na planszy. W kolejnych dwóch dniach można było wziąć udział w wykładach w różnych blokach tematycznych. O tym, po co organizuje się takie spotkania mówi organizatorka Festiwalu, Mirosława Siergiej. – Chcemy w ten sposób sprzedać i pokazać naszym przyszłym studentom namiastkę naszych zajęć, bo charakteryzują się tym, że są bardzo praktyczne. Po drugie zapraszamy również studentów, aby nabyli umiejętności, z którymi, jak wynika z badań przeprowadzanych od lat, mają trudności. W tym roku wyszło, że absolwenci różnych uczelni nie radzą sobie z autoprezentacją, mają problem z tym, aby zaprezentować się swoim pracodawcom.

5 grudnia był Dniem Autoprezentacji. Jeden z bloków poświęcony był kwestii dotyczącej wyglądu. Podobno to nie szata zdobi człowieka, natomiast każdy z nas podlega tzw. pierwszemu wrażeniu i niestety powierzchowność oceniana jest w pierwszej kolejności. Audytorium dowiedziało się jak ważny jest Dress Code i dlaczego Business Look tak bardzo wpływa na naszą karierę. Przy autoprezentacji ważne jest to, w jaki sposób mówimy. Chodzi tu o słowa, ale przede wszystkim o komunikację niewerbalną. O tym jak mówić, aby być słyszanym mówił Daniel Demko – właściciel firmy HR PARTNER. Uczniom klas maturalnych te informacje przydadzą się z pewnością na egzaminie dojrzałości, natomiast studentom w przyszłej pracy. – Chciałbym wykorzystać m.in. tajemnice mowy ciała w pracy. Spotykamy się z tym na co dzień, ale fajnie poznać to od strony szkoleniowej – mówi absolwent WSB.

Mikołajki minęły pod hasłem Dzień Przedsiębiorczości. W jednym z bloków tematycznych prelegent mówił o tym, że praca zawodowa nie musi być nudna, nie musi być przykrym obowiązkiem. Istnieje wiele możliwości, aby zacząć zarabiać na swojej pasji. Należy dostrzec szansę, którą niekiedy mamy na wyciągnięcie ręki i wykorzystać ją w pomysłowy sposób.

Tematyka kolejnego bloku dotyczyła Internetu i tego jak aktywność w nim kształtuje nasz wizerunek. Jeżeli przyznasz się, że nie masz Facebooka powiedzą, że nie istniejesz. Trochę jest w tym prawdy, natomiast świat nie kończy się na Facebooku. Jest mnóstwo portali społecznościowych, za pomocą których w rozsądny, świadomy sposób możemy wejść do biznesu. Do stworzenia swojego profilu internetowego należy się przyłożyć, gdyż jak nas widzą,  tak nas piszą. O błędach, których nie popełniać i działaniach gwiazd w Internecie w ciekawy sposób opowiadał Piotr Bucki, który jest m.in. wykładowcą na WSB na kierunku PR i Marketing Partnerski i Prowadzenie e-biznesu, gdzie jest opiekunem merytorycznym.

Powiedział nam, jakie znaczenie dla wykładowcy ma organizacja takich Festiwali. – Dla mnie te wykłady mają potężną wartość. Spotykam się z żywymi ludźmi i mówię to nie bez przyczyny, ponieważ pracując nad strategiami w Internecie, po prostu dużo w tym Internecie siedzę. Każde takie spotkanie z młodymi ludźmi jest dla mnie poligonem badawczym. Z drugiej strony jest też tak, że mogę w ten sposób promować uczelnię, której jestem wykładowcą od wielu lat. Jest to pewna forma wsparcia, bo na WSB dzieje się wiele fajnych rzeczy. No i trzecim aspektem jest ta energia oraz szansa na przekonanie się, że ci młodzi ludzie nie są, jak większość uważa, beznadziejni, narcystyczni i roszczeniowi. Oni bardzo często znajdują się w rzeczywistości, z którą ja już nie muszę się mierzyć. Wchodzą w świat Internetu, mediów i jest mało momentów, w których możemy ich na to przygotować. Więc moją misją jest im po prostu pomagać.

Zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Przedsiębiorczości miał był wykład motywacyjny przeprowadzony przez gościa specjalnego, Łukasza Jakóbiaka. Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły mu na dotarcie do Gdańska. Udało się jednak połączyć z Łukaszem przy pomocy komunikatora Skype, gdzie w ramach rekompensaty oprowadził zgromadzone audytorium po swojej słynnej kawalerce.

Była to już 7 edycja Festiwalu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną, bo warto posłuchać mądrych ludzi, którzy pewien etap mają już za sobą i kierują swoją karierą w wielkim stylu. Przecież każdy z nas chce robić to, co lubi, być dobrze postrzeganym i odnieść sukces.

>>Zobacz także Wywiad z Piotrem Buckim<<

Foto: Marcin Rakowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.