ŚTP w Gdyni

9 Lis

160 krajów, tysiące bezpłatnych szkoleń, wykładów i debat. 16 listopada rusza już ósma edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – największego na świecie wydarzenia promującego świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia oraz podejmowanie biznesowych inicjatyw. Sprawdźcie, co będzie działo się w Gdyni.

Global Entrepreneurship Week to już właściwie międzynarodowy ruch społeczny. To inicjatywa wyjątkowa, bo gromadząca instytucje państwowe i pozarządowe, firmy, szkoły i uniwersytety działające wspólnie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Kolejne edycje przyciągają coraz większą publiczność. W wydarzeniach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczestniczy blisko 100 tysięcy osób rocznie! Partnerzy angażując się w tą międzynarodową inicjatywę, mają okazję wspólnie tworzyć markę ŚTP, promować przedsiębiorcze postawy w swoich firmach oraz edukować innych.

Kolejne edycje przyciągają coraz większą publiczność. W wydarzeniach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczestniczy blisko 100 tysięcy osób rocznie! Partnerzy angażując się w tą międzynarodową inicjatywę, mają okazję wspólnie tworzyć markę ŚTP, promować przedsiębiorcze postawy w swoich firmach oraz edukować innych.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, zainteresowanych tematem, dlatego spotkania dotyczyć będą m.in., dobrych praktyk w nauczaniu przedsiębiorczości, budowania dialogu pomiędzy Trzecim Sektorem a biznesem, czy zakładania własnej działalności gospodarczej. Na uczestników będą czekać setki wydarzeń w całej Polsce.

Polska jest jednym z liderów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. To właśnie od nas inne kraje uczą się jak przy takiej inicjatywie mogą współpracować ze sobą sektor publiczny, prywatny i pozarządowy. Na co dzień takiej współpracy brakuje, ale to właśnie podczas Światowego Tygodnia swoje wysiłki łączą urzędy marszałkowskie, parki technologiczne, duże korporacje, małe firmy, uczelnie, fundacje i stowarzyszenia. Łącznie organizujemy ponad dwa i pół tysiąca bezpłatych wydarzeń w ciągu zaledwie kilku dni. Za takie działanie Polska została uhonorowana nagrodą „Country of the Year” na marcowym Kongresie Przedsiębiorczości  w Mediolanie – mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

W zeszłym roku w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 Partnerów – organizacji i instytucji z naszego województwa, które łącznie zorganizowały ponad 120 wydarzeń.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Konfederacja Lewiatan, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości a koordynatorem regionalnym na Pomorzu – Agencja Rozwoju Pomorza SA.

http://www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl/
https://www.facebook.com/GEW.Poland

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Gdyni

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to szeroka oferta wydarzeń, w ramach których przedsiębiorcy, szkoły i uczelnie wyższe, instytucje oraz organizacje pozarządowe wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w swoich krajach.

Wzorem lat ubiegłych Miasto Gdynia, już po raz ósmy, zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w dniach 16–22 listopada 2015r.

W bieżącym roku wszystkie gdyńskie wydarzenia koordynowane są przez Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (GCWP) – opracowano wspólny harmonogram (załącznik nr 1) dla inicjatyw realizowanych przez GCWP, Pomorski Park Naukowo–Technologiczny, Fundację Gospodarczą oraz Powiatowy Urząd Pracy.

Przygotowano szereg różnych propozycji skierowanych zarówno do przedsiębiorców, osób, które myślą o założeniu własnej firmy, jak i młodzieży szkolnej i studentów. Wśród propozycji znalazły się bezpłatne szkolenia i spotkania, warsztaty, indywidualne konsultacje czy badania predyspozycji przedsiębiorczych (18 i 20 listopada w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości).

Zainteresowani będą mieli też okazję poznać m.in. zasady skutecznego marketingu internetowego oraz dowiedzą się jak założyć startup bez pieniędzy albo promować małą firmę. W dn. 19 listopada będzie też o roli trendu w biznesie czy sposobach wykorzystania nowych technologii w komunikacji z klientami, które przedstawi Natalia Hatalska (w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym) a także spotkanie z mentorem p. Anną Stopka ,,O poszukiwaniu obszarów dla swojego biznesu budowaniu umiejętności w radzeniu sobie z trudnościami w biznesie” (w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości).

Nie zabraknie także „tradycyjnych” tematów jak: podstawy zakładania działalności gospodarczej czy zmiany podatku VAT od 2016 roku (18 listopada w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości) a także indywidualnych porad księgowych dla osób prowadzących lub chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą (16 listopada w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości).

ŚTP rozpocznie uroczyste spotkanie Platformy Mikroprzedsiębiorczości KLUCZ z udziałem prof. Dariusza Filara (16 listopada w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym). Platforma to cykliczne spotkania biznesowe właścicieli mikro i małych firm mające na celu wymianę doświadczeń, nawiązywanie kontaktów, zdobywanie wiedzy o gospodarce, ekonomii i finansach, współpracę w różnych dziedzinach oraz rozwój osobisty.

Zaplanowano także Giełdę Pracy Osób Niepełnosprawnych, która odbędzie się 17 listopada w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W środę, 18 listopada, ciekawym wydarzeniem będzie konferencja 2+1 Akademia Przedsiębiorczości organizowana przez 2+1 Biuro Rachunkowe pod patronatem Miasta. Skierowana jest do przedsiębiorców, którzy aktywnie prowadzą swoją firmę i nastawieni są na jej rozwój. Misją Akademii jest rozwinięcie w uczestnikach cech przedsiębiorczości oraz ukazanie jej w różnych wymiarach – jako ciągły rozwój, podążanie za trendami, innowacyjne działania i poszukiwanie nowych rozwiązań w organizacji firmy. Konferencja podzielona jest na cztery bloki tematyczne: Księgowość w praktyce, Zarządzanie firmą, Trendy w e-marketingu oraz Motywacja w biznesie – gościem specjalnym będzie Iwona Guzowska.

W czwartek, 17 listopada, w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbędzie się szkolenie pt. ,,Człowiek na freelansie – czyli jak zdobywać pierwszych klientów i prosperować jako freelancer”.

Specjalnie dla młodzieży przygotowano lekcje przedsiębiorczości (19 listopada w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości) i warsztaty z przedsiębiorczości połączone z projekcją filmu Startup Kids (20 listopada w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym) oraz tradycyjnie już w Dzień Otwarty w GCWP (19 listopada). Wizyta w Centrum to możliwość praktycznego poznania procedury zakładania własnej firmy oraz sposobów wspierania gdyńskiej przedsiębiorczości.

W ramach projektu Sukces na Szpilkach zapraszamy 19 listopada do Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości na organizowane wspólnie z Agencją Rozwoju Pomorza spotkanie z kobietami, które odniosły sukces w biznesie – będzie to znakomita okazja do wymiany doświadczeń na tym polu. Projekt to możliwość zdobycia wiedzy i poszukiwania rozwiązania kobiecych dylematów pogodzenia roli żony i matki z jednej strony oraz bizneswoman z drugiej – mówią organizatorzy z Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni wraz z Fundacją Gospodarczą zorganizują 19 listopada w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Pomorski Dzień Przedsiębiorczości IDG. Będzie to okazja do udziału w warsztatach poświęconych „Napisaniu dobrego wniosku o dotację na działalność gospodarczą”, poznania źródeł pozyskiwania środków na działalność gospodarczą w ramach indywidualnych konsultacji, rozliczeń podatkowych w firmie oraz możliwości uzyskania różnych form wsparcia finansowego ze środków Funduszu Pracy (przykładowo PUP w Gdyni posiada nadal środki finansowe na dotacje na założenie działalności gospodarczej). Dodatkowo warsztatom towarzyszyć będą konsultacje z doradcami PUP czy Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w zakresie badania predyspozycji przedsiębiorczych, udzielania dotacji oraz pozyskiwania środków finansowych z innych źródeł.

Gdyńskie wydarzenia ŚTP zakończą niedzielne warsztaty z Jackiem Kłosińskim dla projektantów i osób działających w branżach kreatywnych pt. „Trudne życie twórcy – jak połaczyć kreatywność ze skuteczną realizacją swoich pomysłów”.

Organizatorzy szacują, że w gdyńskich obchodach Światowego Tygodnia przedsiębiorczości weźmie udział ok. 1200 osób.

Więcej informacji o wydarzeniach w Gdyni stronach gdyńskich organizatorów:
Miasto Gdynia/ Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości: www.gdynia.pl i www.gdyniaprzedsiebiorcza.pl
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni: http://ppnt.pl/pl/stp-2015
Fundacja Gospodarcza fungo.com.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni: http://www.pupgdynia.pl/?c=mdAktualnosci-cmPokazTresc-188-329
o wydarzeniach w województwie pomorskim: www.arp.gda.pl.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.