Sposób na przyjazną szkołę? Uczniowie mają głos

11 Lut

W poniedziałek 13 lutego w Europejskim Centrum Solidarności około stu pięćdziesięciu uczniów, działających w szkolnych samorządach, weźmie udział w konferencji „Z Wami, dla Was, o Was”. Uczniowie i nauczyciele rozmawiać będą o tym, jak zmieniać szkołę, aby była miejscem przyjaznym dla wszystkich.

Samorząd jest jedyną szkolną organizacją, którą tworzą uczniowie, aby stanowić o życiu szkolnym oraz inspirować do działań władze placówki. Ta przynależność daje młodym ludziom możliwość sprawdzenia w praktyce, jak działa demokracja, jakimi prawami i zasadami się rządzi.

Co najważniejsze, praca w samorządzie daje uczniom poczucie współdecydowania o ich najważniejszym środowisku. Jeśli pozwolimy im działać demokratycznie w szkole, mam nadzieję, że w przyszłości staną się aktywnymi obywatelami naszego kraju, którzy mają poczucie i świadomość, że ich głos coś znaczy i jest ważny – mówi Agnieszka Piórkowska, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych w ECS.

To już druga Konferencja Samorządów Uczniowskich, podczas której spotkają się przedstawiciele samorządów z całej Polski. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń. Uczniowie i nauczyciele wspólnie poszukają możliwości oraz sposobów działania na rzecz uczniów i szkoły.

 Chcemy pokazać, jakie są dobre praktyki i na czym polega dialog, by uczniowie wiedzieli, jak działać w oparciu o pomoc nauczycieli, dyrekcji i rady rodziców – dodaje Agnieszka Piórkowska. O swojej działalności opowiedzą przedstawiciele wybranych samorządów uczniowskich oraz Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

– To ważne, żeby młodzi ludzie zabierali głos w sprawach, które ich dotyczą. To właśnie oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują, dlatego my powinniśmy stworzyć im przestrzeń do dzielenia się pomysłami i inspiracjami. Działalność Samorządów Uczniowskich to fundament demokracji i budowanie postaw obywatelskich i aktywności dla innych w dorosłym życiu – mówi zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk.

Organizatorami Konferencji Samorządów Uczniowskich są Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska oraz Europejskie Centrum Solidarności. Spotkania z młodzieżą to pierwszy krok na drodze do wykształcenia postawy obywatelskiej.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.