,,Sama sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – Kamila Czarnomska. Odc. 3 – Zderzenie z rzeczywistością

23 Mar

Kto powiedział, że wywiadu się nie da zrobić na wesoło? Wraz z Kamilą Czarnomską pokonywałyśmy wzniesienia dookoła Góry Gradowej i rozmawiałyśmy o szczytach, ale tych mniej dosłownych. Sława, kariera, wielkie pieniądze – co zrobić żeby ciebie to spotkało i nie zatracić równocześnie prawdziwego ja? Kamila Czarnomska to trener kariery, doradca zawodowy i jednocześnie dziewczyna z sąsiedztwa, w towarzystwie której nie sposób spędzić nieprzyjemnie czasu. Sama siebie nazywa sprzedawcą marzeń, pomaga młodym ludziom odnaleźć się na drodze zawodowej i odnieść wymarzony sukces. Prowadzi bloga Trening Kariery, którego jest właścicielką.

Wracając do naszej ścieżki zawodowej. Skończyliśmy studia i nasze zajęcie nie jest tym, co chcielibyśmy robić. Jak postąpić w takiej sytuacji? Rozpocząć pracę w różnych branżach?
Przytoczę swoją sytuację jako przykład. Ukończyłam dyplomację, marketing i komunikację społeczną. Dopiero trzecie studia, doradztwo zawodowe, wybrałam świadomie. Po pierwsze nie wpadajmy w panikę. Studia okazały się klapą? Trudno, wyciągnijmy z nich ile się da! Nie mówmy to był błąd i nie płaczmy nad rozlanym mlekiem. Stało się, czas grac takimi kartami jakie się ma. Jeśli chcesz działać w zupełnie innej branży, czas zastanowić się nad jej wymogami. Są takie, które wymagają odpowiednich uprawnień i trzeba będzie je zdobyć, by mieć jakiekolwiek szanse. Są też takie, których specyfiki możesz się nauczyć śledząc trendy, czytając książki i chodząc na odpowiednie konferencje, by się do niej „wbić”.

Jak dokonać zmiany branży?
Rozpocząć staż lub praktyki w wybranej firmie, bądź dokształcić się czytając branżową literaturę. Są to elementy strategii rozwoju zawodowego. Najpierw spójrzmy na zasoby jakie mamy, nasze doświadczenie i kontakty. Następnie zdobądź jak najwięcej informacji o nowej branży i jej wymaganiach w stosunku do kandydata. Ustalasz cel, patrzysz co z tego masz, a czego nie masz i zaczynasz działać. Umacniaj te cechy, które już teraz możesz zaproponować pracodawcy, pracuj nad tymi, które są jeszcze poza twoim zasięgiem. Stwórz odpowiednie CV i zacznij szukać bezpośrednich właścicieli rekrutacji.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie mam jednej z wymaganych umiejętności lub kursu?
Przedstawmy to na przykładzie. Chciałabyś być modelką, masz wszystkie potrzebne umiejętności, jednak brakuje ci portfolio. Co robisz? Szukasz wśród swoich znajomych fotografa oraz poszukujesz osób, które zajmują się castingami. Ja zawsze proponuję listę zasobów i wyzwań. Dzięki temu łatwiej wypracujesz strategię działania i ustalisz co i kiedy musisz wypracować. Może się też dzięki temu ćwiczeniu okazać, że jednak posiadasz więcej niż ci się wydaje.

Wykształcenie to nie numer jeden. Na czym warto się skupić podczas zmiany branży?
Wykorzystać to co mamy oprócz wykształcenia i nie poddawać się w szukaniu nowej pracy. Doceńmy książki o tematyce interesującej nas branży. Możemy wiele się z nich nauczyć, odnaleźć nowe trendy. Stawiajmy jednak na to, by znaleźć się blisko interesujących nas zagadnień.

Błądzenie przekreśla nasz sukces zawodowy? Czy po drodze jednak możemy odkryć na nowo siebie?
Fajnie by było gdyby nasz ścieżka zawodowa wyglądała jak droga z punktu A do punktu B, zaplanowana w każdym szczególe i nie pozostawiająca cienia śladu na niepowodzenie. Życie jednak takie nie jest, sama przeszłam od pracy w sklepie z zabawkami, poprzez bezrobocie aż do firmy doradczej, która nauczyła mnie sprzedaży autentycznej i wydobyła chęć poznania bliżej tematyki rozwoju osobistego. Dalej szłam konsekwentnie w kierunku, który odkryłam po kilku niepowodzeniach, aż w końcu trafiłam do takiego momentu, w którym spotykam takie osoby jak ty, pozwalające mi się trochę powymądrzać.

Jesteś teraz zadowolona z kierunku jaki obiera twoja kariera zawodowa?
Teraz owszem, natomiast żeby dojść do momentu, w którym jestem, musiałam pokonać po drodze kilka wzniesień. Po licencjacie wydawało mi się, że mogę wszystko i świat czeka na mnie z otwartymi ramionami. Przeszłam przez 14 miesięcy bezrobocia, okres próbny w nowej pracy był dla mnie ogromnym wyzwaniem. Bywają momenty, w których mam dosyć swojej góry. Mam wtedy ochotę odwrócić się zjechać po zjeżdżalni na dół. Przypomina mi się wtedy, ile wysiłku wkładam w ciągłe podnoszenie kwalifikacji i zostaję. Robię sobie przerwę, odpoczywam. Na nowo szukam odpowiedzi na pytanie „dlaczego to robię?”. Kiedy już sobie przypominam, szukam motywacji i bodźca, pchającego do przodu. Jak na razie idzie mi całkiem nieźle.

Kolejna część cyklu wywiadów z Kamilą Czarnomską ukaże się w następny poniedziałek! Bądźcie czujni.

Kamila Kilińska (z lewej) i Kamila Czarnomska
Kamila Kilińska (z lewej) i Kamila Czarnomska

Kamila Czarnomska – to trener kariery, doradca zawodowy i jednocześnie dziewczyna z sąsiedztwa, w towarzystwie której nie sposób spędzić nieprzyjemnie czasu. Sama siebie nazywa sprzedawcą marzeń, pomaga młodym ludziom odnaleźć się na drodze zawodowej i odnieść wymarzony sukces. Prowadzi bloga Trening Kariery, którego jest właścicielką. Trening Kariery znajdziecie również na FB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.