Projekt SPOKO – Społeczny Kosz nagrodzony przez Pracodawców Pomorza

14 Lut

14.02.2020 r. odbędzie się doroczna Gala Evening organizowana przez Pracodawców Pomorza. Jest to cykliczne wydarzenie, mające na celu nagrodzenie i wyróżnienie przedsiębiorców i organizacji, które uzyskują dobre wyniki gospodarcze przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad etyki oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Podczas tegorocznej gali wręczone zostaną również nagrody specjalne, między innymi w kategorii „Przedsiębiorca odpowiedzialny i wrażliwy społecznie”. W tym roku statuetka powędrowała do Fundacji Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA, inicjatora projektu SPOKO – Społeczny Kosz.

Czym jest SPOKO – Społeczny Kosz?

Ideą powstania projektu SPOKO było stworzenie relacji pomiędzy podmiotami ekonomii społecznej,
a szeroko rozumianym biznesem. W ramach projektu aktualnie zrzeszonych jest 13 organizacji non profit, których głównym celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym oraz z jakiegoś powodu wykluczonym społecznie. W ramach nawiązanej współpracy z wyłonionymi wcześniej podmiotami NGO, kupowane są od nich produkty będące efektami ich codziennej pracy, za które dzięki projektowi SPOKO mogą otrzymywać fundusze, powalające na utrzymanie i dalszy rozwój. Wśród takich produktów wymienić można m.in. produkty rękodzielnicze oraz spożywcze.

Jaka jest dalsza droga Społecznego Kosza?
Wszystkie zakupione produkty kompletowane są w ekologiczne zestawy upominkowe i w takiej formie trafiają do zainteresowanych przedstawicieli biznesu. W pierwszej, ubiegłorocznej odsłonie projektu zestawy trafiły do odbiorców jako prezenty świąteczne. Zainteresowanie nimi było bardzo duże. Finalnie sprzedanych zostało 800 zestawów upominkowych, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno zamawiających je firm, jak również obdarowanych.


Wypracowane w ramach projektu SPOKO – Społeczny Kosz środki, gromadzone są w SPOKO Funduszu. Umożliwiają one wypracowanie kolejnych rozwiązań oraz możliwości do dalszego rozwoju podmiotów ekonomii społecznej, zwiększając ich możliwości produkcyjne oraz samodoskonalenia, co przekłada się na zwiększenie możliwości ekonomicznych danej organizacji społecznej.

Wyróżnienie biznesu

Każda z firm, która zdecydowała się na wsparcie projektu SPOKO uhonorowana została specjalnym certyfikatem. Jest to poświadczenie, że przykłada ona dużą wagę do działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Obecnie duża ilość firm, kładzie nacisk na działania związane z CSR, otrzymany certyfikat jest tego potwierdzeniem.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.