Pomysłowi gimnazjaliści odpowiedzą na potrzeby lokalnej społeczności Wielki Finał projektu „Lekcje Przedsiębiorczości” już 1 czerwca w STARTERZE!

27 Maj

A gdyby tak oddać w ręce przedsiębiorczych gimnazjalistów budżet obywatelski? Ofiarować im moc sprawczą i decyzyjność w projektowaniu rozwiązań odpowiadających na potrzeby lokalności społecznej? Taką inicjatywę podjął Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, który zdecydował się powierzyć pomysłowym uczniom z gimnazjów biorących przez cały rok szkolny 2014/2015 udział w projekcie zgamifikowanych „Lekcji Przedsiębiorczości”, odpowiedzialne role projektantów lokalnych przedsięwzięć. Rezultaty zadania będzie można poznać 1 czerwca br., podczas finału programu realizowanego wspólnie z Miastem Gdańsk.

Uczniowie szkół biorących udział w zgamifikowanych „Lekcjach Przedsiębiorczości” zaskakiwali nas niejednokrotnie dając świadectwo dojrzałości pomysłów i ciekawych wniosków dotyczących ich realizacji. Dlatego tym razem zdecydowaliśmy się powierzyć im społecznie odpowiedzialny projekt, nad którym pracowali od kilku miesięcy. 1 czerwca oddamy głos młodym decydentom. A przy okazji Dzień Dziecka spędzimy w duchu STARTEROWYCH idei – przedsiębiorczości i kreatywności – mówi Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Przez ostatni czas – w ramach międzyprzedmiotowych zajęć z przedsiębiorczości w gimnazjach – młodzież przeszła cykl 11 spotkań, które podzielono na dwie części. Podczas pierwszej z nich uczniowie dowiedzieli się, czym jest Schemat Modelu Biznesowego na przykładzie Business Model Canvas (BMC). Ich zadanie nie kończyło się bowiem wyłącznie na na stworzeniu rozwiązania – w ramach drugiej części zadania swoje pomysły lokalne przedsięwzięcie nanosili na Schemat Modelu Biznesowego, który pomógł im prześledzić realizację i ocenić szanse na wykonanie projektu. Wszystko po to, by przyszli przedsiębiorcy mogli wykorzystać w praktyce i zrozumieć działanie wybranych narzędzi biznesowych.

W realizowanych przez STARTER projektach kierowanych do młodych osób staramy się wykorzystać te instrumenty, które najbardziej efektywnie pozwalają wydobyć ich potencjał do przyszłej realizacji samodzielnych projektów biznesowych. Pozwala nam na to gamifikacja. Jej ideę przenosimy również na obszar wydarzeń realizowanych wokół projektu – inauguracja “Lekcji Przedsiębiorczości” miała formę gry miejskiej, czerwcowy finał będzie konkursem, podczas którego gimnazjaliści zaprezentują swoje pomysły przed jury. Tym samym podsumujemy mijający rok zgamifikowanych zajęć, które  dzięki współpracy z Miastem Gdańsk – już od września zostaną wznowione w kolejnych gdańskich szkołach  dodaje Kinga Kuczyńska.

Finał „Lekcji Przedsiębiorczości” rozpocznie się w STARTERZE w najbliższy poniedziałek, już od godziny 9.00 i potrwa do godz. 12.00. Relację na żywo będzie można śledzić za pośrednictwem Twitterowego konta Inkubatora – www.twitter.com/InkubatorStart.

Program Wielkiego Finału „Lekcji Przedsiębiorczości”
9:00 – 9:05   Oficjalne przywitanie gości – Prezes GFP Małgorzata Jasnoch
9:10 – 9:20 „Co za nami? 11 kroków do przedsiębiorczego spojrzenia na  świat” – koordynatorka projektu Lucyna Formela
9:20 – 10:30 Przesłuchanie 8 zespołów klasowych ze szkół projektu: 8 i 25 Gimnazjum z Gdańska
10:30 – 11:00 Obrady Jury / Miniwarsztaty dla młodzieży
11:00 ­– 11:30 Oficjalne ogłoszenie wyników przez Jury, wręczenie nagród i podziękowań
11:30 Poczęstunek

Lekcje Przedsiębiorczości to rozpoczęty w roku szkolnym 2014/2015 pilotażowy program Miasta Gdańsk i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, którego celem jest zmiana sposobu uczenia przedsiębiorczości w gimnazjach i liceach poprzez wykorzystanie mechanizmów motywacyjnych spotykanych w grach, angażujących uczniów i uczennice w proces kształcenia i rozwijania swoich kompetencji oraz postaw przedsiębiorczych.

Do pracy nad powstawaniem programu pilotażowego zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele z gdańskich szkół oraz eksperci od gamifikacji. To pierwszy taki projekt w Polsce i pierwszy krok do wprowadzenia gamifikacji do edukacji przedsiębiorczości w Gdańsku.  Druga edycja programu rozpocznie się jesienią tego roku.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.